Teraz
w Galerii ...
Polaczek
koncert walentynkowy
Polaczek po raz pierwszy w Nowym Sączu.
Urodzony w Polsce, wychowany na łódzkim blokowisku.
Od najmłodszych lat z gitarą i kamerą w ręku.
Obecnie niezależny songwriter i producent muzyczny z nurtu alternatywnego.
Od kilku lat, w niedługich odstępach czasu, publikuje nowe single zawsze zilustrowane klipem.
“…Warstwa tekstowa zawsze jest dla mnie ważna! A Polaczek umie ubierać ważne rzeczy w dobre treści! Ładunek znaczeniowy jego piosenki zawsze jest ważki!… ” – Pan Winyl Olszewski
Chris Jarrett
muzyka na żywo

CHRIS JARRETT, syn słowiańskiej rodziny, urodził się w 1956 roku w Allentown, a dorastał w lasach Appalachów. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 13 lat, bezpłatnych lekcji udzielał mu wielki austriacki pianista Vinzenz Ruzicka. Po ukończeniu szkoły średniej studiował grę na fortepianie i historię muzyki w Konserwatorium Oberlin w Ohio. Wyraźnie niezadowolony z elitarności owej placówki i bez grosza przy duszy, rozpoczął swoje lata wędrówki. Pracował i mieszkał jako rybak krewetek w Zatoce Meksykańskiej, pracownik fabryki w Teksasie, urzędnik w Nowym Jorku i pomoc kuchenna w Londynie. Podjęte przez niego prace pozwoliły mu na opłacenie podstawowych kosztów związanych z egzystencją, przy jednoczesnym doświadczeniu różnych form życia. Ostatecznie znalazł się w Europie. (…)

Lśnieniem
Przywołane

Projekt “LŚNIENIEM PRZYWOŁANE” wprowadza nas w świat literackiej i wizualnej gry. Zdjęcia stanowią dialog pomiędzy pięknem słowa, a mocą obrazu. Fragmenty prozy Zygmunta Haupta stają się punktem wyjścia do tworzenia unikalnych opowieści wizualnych, oddających głęboką treść, wydobywając z niej emocje, klimat oraz duchową refleksję. Każda fotografia jest swoistym odczytaniem tekstu literackiego. Dzięki delikatnemu światłu, ukrytym detalom oraz wyrazistym kontrastom obrazów jesteśmy prowadzeni w przestrzeń interpretacji, gdzie widz ma możliwość zanurzenia się w znaczeniach i atmosferach. Te obrazy pozwalają spojrzeć na tekst z nowej perspektywy, odkryć nowe aspekty fabuły oraz docenić wielowarstwowość słów. (…)

DOROCZNA WYSTAWA NOWOSĄDECKIEGO ODDZIAŁU ZPAP
SALON 2023
Kurator: Barbara Adamowicz

Artyści: Barbara Adamowicz, Urszula Gawron-Leśniara, Bożena Graciano, Wacław Jagielski, Magdalena Jaksa Chadaj, Joanna Kubica, Krzysztof Kuliś, Józef Pogwizd, Alicja Przybyszowska, Kazimierz Twardowski, Anna Wilk, Alina Zachariasz-Kuciakowska

Organizatorzy:
Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział w Nowym Sączu oraz Nowosądecka Mała Galeria
Wystawa zrealizowana przy wsparciu Miasta Nowego Sącza
Teatr przypadków feralnych
Lekcja
Nigdy nie jest za późno na naukę. Trzeba jednak uważać, bo nadmierne zagłębianie się w niektóre z tematów może prowadzić do nieoczekiwanych i niebezpiecznych rezultatów… Tak samo niespodziewanie toczy się akcja “Lekcji” – najnowszej komedii Teatru Przypadków Feralnych.
On – zwykły profesor. Ona – zwykła uczennica. Spotykają się w czasie indywidualnej lekcji. Co może pójść nie tak?
“Lekcja” absurdalną sekwencją wydarzeń i zabawnymi dialogami opowiada o niebezpieczeństwie, do którego potrafią doprowadzić skrajności – w tym radykalizm myśli i idei. Przestawienie jest utrzymane w komediowej formule charakterystycznej dla twórczości Eugène’a Ionesco – wybitnego przedstawiciela europejskiego teatru absurdu.
Profesor – Michał Orzyłowski
Uczennica – Maria Pilch
Służąca – Alicja Kurowska
Reżyseria – Michał Szafarski
Scenografia – Sabina Kopińska
Choreografia – Alicja Kurowska/Michał Orzyłowski
Zdjęcia – Małgorzata Fatalska
Na podstawie dramatu “Lekcja” Eugène’a Ionesco.
Recital Skrzypcowy
"W kręgu muzyki polskiej..."
RECITAL SKRZYPCOWY
„W kręgu muzyki polskiej…”
W wykonaniu Pedagogów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Adam Mokrus – skrzypce
Katarzyna Makowska – fortepian
sobota, 25 listopada 2023 r. godz. 18:00
w programie:
Karol Szymanowski – Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian
Henryk Wieniawski – Kujawiak a-moll op. 3 nr 2
Henryk Wieniawski – Legenda g-moll op. 17
Henryk Wieniawski – Dwa mazurki charakterystyczne: Obertas op. 19 nr 1 i Dudziarz p. 19 nr 2
Fryderyk Chopin / Karol Lipiński – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Ignacy Jan Paderewski / Stanisław Barcewicz – Melodia G-dur op. 16 nr 2
Grzegorz Fitelberg – Romans bez słów A-dur op. 11
Karol Szymanowski / Paweł Kochański – Taniec góralski z baletu Harnasie
Wstęp wolny
Agnieszka Kłos
Spotkanie autorskie

Dr Agnieszka Kłos, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Pracuje na stanowisku adiunkta na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Była kuratorką w galerii Otwartej Pracowni Gepperta, „Czytelnia Gepperta”, „Wolna Amerykanka”. Od 2001 roku redagowała magazyn „Ritę Baum”, od 2004 roku będąc wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalno – Artystycznego „Rita Baum”. Od 2006 roku realizuje pierwszą w Polsce zbiórkę książek dla osadzonych w zakładach karnych „Książka za kraty”. Opiekunka projektu historyczno – artystycznego o dawnych mieszkańcach Wrocławia „Breslau cv”. Autorka książek prozatorskich i poetyckich: Całkowity koszt wszystkiego, Gry w Birkenau, Wyższej czułości, Ciała poetyckiego. W pracy naukowej zajmuje się historią sztuki współczesnej oraz związkom historii i sztuki z krajobrazem.

Profesor Jerzy Bralczyk
"Jak mówić, żeby nas słuchano?"

Jerzy Bralczyk – polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki.

“Istotną rolę w moim życiorysie odgrywa działalność popularyzatorska – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Od lat służę konsultacjami różnym instytucjom, jestem zapraszany jako referent na wewnętrzne konferencje branżowe. Często bywam także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym. Moje programy radiowe i telewizyjne, także skierowane do widzów i słuchaczy za granicą, miały i mają dość liczną publiczność. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego.”

Jerzy Bralczyk

 

Laura Łącz
Między mną a Tobą

Laura Łącz – aktorka, reżyser i pisarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie oraz jako drugi fakultet wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasu ukończenia Akademii Teatralnej była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała w tym teatrze wiele głównych ról kobiecych w reżyserii wybitnych reżyserów.
Zagrała kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych i serialach. Od ok. 20 lat odtwarza postać Gabrieli w serialu Klan.
Wykłada naukę o wierszu w Wyższej Szkole Managerskiej, ul. Kawęczyńska 36, na wydziale aktorskim. Od lat prowadzi Teatr „KARTA”, w ramach którego reżyseruje sztuki teatralne największych autorów światowych, dokonując własnych adaptacji. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga prowadzi dla dzieci warsztaty poetyckie i teatralne, specjalizując się przy tym w dokonywaniu adaptacji utworów literackich i pisaniu na ich podstawie własnych scenariuszy.

Alicja Przybyszowska
Mimozanie

Pojawiając się na świecie, świadomie i nieświadomie pozostawiamy ślad. Każdy ruch, każde zawirowanie powietrza, dotyk, spojrzenie, uchwycony gest, zapomniane słowo, zostaje utrwalone, chociaż, pozornie, znika. Przestrzeń zapamiętuje wszystko i później oddziaływane, jako całość, sumując i potęgując masę zdarzeń, które tworzą wspólną, ponadczasową obecność. Ciało jest chwilowym, dotykalnym i widzialnym świadectwem naszej obecności, a to, co potrafimy tym instrumentem przekazać, tworzy ślad – smugę istnienia, która powoli znika, ale nigdy nie do końca. W bycie doszukujemy się zaś zupełnie czegoś subtelnego. Czegoś, co stanęło obok a nawet ponad pięknem. Wychodząc od założenia, że byty proste i jasne, dające się łatwo przeniknąć w swym pięknie i harmonii, sprawiają największą radość dając się poznać i przejrzeć.

Prezentacja prac fotograficznych na płótnie w technice cyjanotypii, dopełniona cyklem wierszy powstałych w dyskursie do ciała i emocji. Prace będzie można oglądać na przełomie listopada i grudnia. Natomiast do wysłuchania wierszy w niepowtarzalnej atmosferze zapraszamy w dniu 9 listopada o godzinie 18 00.

Maja Tomaszewska
Cudne Manowce

Tytuł wystawy „Cudne manowce” zaczerpnęłam z jednego z moich ulubionych utworów – wiersza „Jak” Edwarda Stachury. Ten, w pewnym sensie zaskakujący oksymoron, ujął mnie swoją trafnością. Manowce rozumiane jako bezdroża, boczne drogi odbiegające od głównego szlaku , często zwodnicze, ale także jako sytuacje czy działania prowadzące do deformacji czegoś lub stwarzające niebezpieczeństwo, nie mają pozytywnych konotacji.
A jednak potrafią być cudne – dosłownie w warstwie wizualnej oraz jako źródło inspiracji dla procesu twórczego. (…)

Piotr Wojtasik QUARTET

Wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp.

Mariusz Szczygieł
Spotkanie autorskie

Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

 

Piotr Sobiesiak
Noc, gdy chmury miały sny

Na wystawę składają się prace rzeźbiarskie z cyklu Nubes Formales powstałe w latach 2019-2023 oraz obrazy, stanowiące przeniesienie formuł zaczerpniętych z doświadczeń rzeźby na płaszczyznę malarską. Nubes Formales to cykl abstrakcyjnych form, dla którego punktem wyjścia było rozważanie nad nośnością znaczeniową materiałów; choć prace wychodzą od tożsamej bryły – nieoczywistego, nie dającego się jasno określić, organicznego kształtu, każda rzeźba tworzy niepowtarzalne zdarzenie wizualne poprzez zmiany użytych materiałów i konfrontację z różnymi strukturami podstaw zestawianych z ową bryłą. Na osi tej zachodzą zmiany zarówno kompozycyjne jak i kontekstualne. Użyte materiały są często przewrotnym nawiązaniem do tradycji rzeźbiarskiej jak i dyskursem z zakorzenionymi w świadomości społecznej konotacjami pewnych materii. Cykl jest konsekwencją wieloletnich prób, szkiców i prac i stanowi swojego rodzaju traktat o rzeźbie i jej możliwościach. Budowany jest on poprzez opowieść, o bryle która na przestrzeni lat i kolejnych prac zmienia się i ewoluuje.

Wystawa Piotra Sobiesiaka otwiera XXXI Mały Festiwal Form Artystycznych.

 

Michał Poręba
Czas Wakondy

Michał Poręba urodził się w 1964 roku w Tarnowie. Malarstwo studiował w WSP w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę zajmuje się też działaniami parateatralnymi i performance.

Nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem, działał na różnych szczeblach edukacji w różnych jej formach. Pracował zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz szkole średniej. Był wykładowcą Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Wraz z Elżbietą i Witoldem Pazera prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też organizował plenery, seminaria, wykłady i warsztaty we współpracy z InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) Polski Komitet w Łodzi i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie np. Sztuka w procesie edukacji. Stworzył w TCK autorski teatr plastyczny APRAPLA, który swoje realizacje prezentował na różnych festiwalach np. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie oraz Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie, na Małym Festiwalu Form Artystycznych w Nowym Sączu oraz na Gizella Days city festiwal w ramach Veszprém-Balaton 2023 European Capital of Culture. Pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie gdzie nauczał malarstwa i rysunku.

Wernisaż wystawy Michała Poręby odbędzie się 24 sierpnia 2023 roku o godzinie 18:00.

Wystawa trwa do 30 września 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy !

Jak mnie widzisz...
Jaką rolę odgrywa kolekcjoner w życiu artysty?

Dla mnie  “OBRAZY MARTY SĄ OPOWIEŚCIĄ!”

Patrzę na dzieła Marty przez okulary kolekcjonera. Chcemy czy nie chcemy, nasze życie staje się opowieścią opartą na kolekcjonowaniu kontaktów z innymi ludźmi, a także faktów i przedmiotów, które odciskają się na dobre i na złe na naszej drodze. Jednym z takich faktów – łączących ludzi i przedmioty – są wystawy. Marta w swym bogatym życiu, opartym o kilka ojczyzn: Polskę, Francję i Szwajcarię, ale chyba dla niej najważniejszą Małą Ojczyznę, czyli Sądecczyznę, kolekcjonuje doświadczenia, by budować z nich opowieści na obrazach. Idzie zatem szlakiem wytyczonym przez noblistę Orhana Pamuka. Zgodnie z jego poglądem kolekcjonowanie to opowieść. (…)

KINDA TRIO to zespół o międzynarodowym składzie, który powstał latem 2018 roku w Norwegii, gdzie muzycy tworzą i mieszkają na stałe. Jasmina pochodzi z miejscowości Aleksinac w Serbii, Anna zaś Polski, z Krakowa, a Zhala z Baku, stolicy Azerbejdżanu. Oprócz udzielania się w trio, pracują razem w Operaen i Kristiansund, najstarszej operze w Norwegii, a także uczą gry na instrumentach w szkole muzycznej w Kristiansund. Przez ostatnie 5 lat trio zagrało szereg koncertów na uznanych festiwalach w regionie: Festspillene i Kristiansund, Festspella i Geiranger, Klangfestivalen i Vågøy, Operafestuke i Kristiansund, Kammermusikk Kristiansund. Latem zeszłego roku 2022, trio odbyło trasę koncertową po Serbii z projektem dedykowanym dzieciom „Jorden Rundt” (Dookoła Świata) dzięki wsparciu Christiansunds Operafond.

Mattenia
Ludzka Dusza

Zespół ten opiera się na tekstach Mateusza, które dopełniają brzmieniem i harmonią niezwykle utalentowani muzycy – Jakub Jantczak, Martyna Kubiak, Łukasz Szostok i Arkady Ptak. Muzyka Mateusza opiera się na opowieściach wymagających od słuchacza równego zaangażowania, co u samych twórców. Teksty Mateusza skłaniają do myślenia i refleksji. W większości nie są klasycznymi piosenkami podzielonymi na zwrotki i refren. Bardziej przypominają rzekę, która płynie różnym tempem, skręcając w meandry wyobraźni i refleksyjnych pytań, by na koniec dotrzeć do morza – pointy, która czasem przynosi odpowiedź, a czasem otwiera kolejne sprawy, na które warto rzucić światło zrozumienia. W brzmieniu łączy ze sobą indie pop, folk, jazz, rap i poezję śpiewaną.

Koncert zespołu Mattenia odbędzie się 10 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 na Plantach Miejskich w pobliżu Nowosądeckiej Małej Galerii.

Serdecznie zapraszamy !

Barbara Bakalarska
Fragmenty egzystencji

Prezentowane na wystawie „FRAGMENTY EGZYSTENCJI” rysunki oraz obrazy, są zapisem moich spostrzeżeń, czasami bardzo osobistych. Każdy może w nich odnaleźć własne rozterki, upadki i nadzieje. Rozczytywanie przeze mnie codzienności nie narzuca jednoznacznej interpretacji moich prac, ani nie sugeruje sposobu odczytania tego, co nas spotyka w codziennym życiu. Zdaje się tylko wskazywać, że pochylenie się nad bardzo prozaicznym, jednostkowym problemem może odsłaniać prawdę o kondycji ludzkiej w ogóle.

 

Wystawa trwa od 18 maja do 17 czerwca 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy

Iza Połońska i Witold Cisło
Wystarczy być

Są piosenki ukochane, czułe i przytulne, i jeszcze optymistyczne.

Takie oboje chcemy grać.  Połączyła nas w magiczny sposób Magda Czapińska, a raczej miłość moja i Witka do twórczości Magdy, do Jej słowa i wrażliwości.

Także słabość do tekstów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory…

Z kilku wymienionych wiadomości, kilku rozmów telefonicznych narodził się pomysł wspólnego, kameralnego grania.

Dla mnie osobiście najintymniejszy, pierwotny, bo to do grającej gitary śpiewałam na samym początku. Zatem niejako przeglądam się w lustrze czasu.

Wybraliśmy kilkanaście pięknych polskich piosenek. Znanych i tych rzadko wykonywanych, a pięknych. Także nowych, napisanych przez Witka do tekstów Magdy Czapińskiej czy Jacka Bończyka.

W programie znalazły się m. in.: ” Wsiąść do pociągu”, czy “Nie pożałuje Pan” i oczywiście tytułowa “Wystarczy być” – z muzyką Witka Cisło.

            Iza Połońska

 

 

Koncert odbędzie się 11 maja o godzinie 18:00.

Wstęp wolny

Paweł Wyborski
Obrazy mają oczy

Paweł Wyborski – malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu siedmiu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów podejmujących tematykę ikony współczesnej: Nowa Ikona oraz Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Mieszka w Gdańsku.

Wystawę oglądać można od 12 kwietnia do 12 maja 2023 roku.

Nata & Evgeny
Performance muzyczny

Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich twórcze drogi zetknęły się w 2012 roku. Muzyczny projekt powstał w celu stworzenia unikalnego brzmienia dzięki połączeniu tradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary klasycznej i efektów elektronicznych.

Muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument z dawnych czasów do świata współczesnego elektronicznego środowiska.

Od 2017 roku zespół przebywa i koncertuje w różnych częściach Polski oraz za granicą. Najczęściej jednak w Poznaniu, który stał się dla nich przyjaznym domem.

Zapraszamy!

09.03.2023 godzina 18:00

Anna
Szyjkowska-Piotrowska

Nie możesz patrzeć jak rośliny umierają.
Biografia fragmentaryczno-oniryczna

Wystawiam zdanie: Nie możesz patrzeć jak rośliny umierają.

Jest to zdanie z mojego snu. Zdanie mną wstrząsnęło. Z jego powodu fragmenty mojego życia ustawiłam w zielnik. Pokazuję je poprzez slajdy tekstu, tworzącego obrazy i poprzez zdjęcia. Formy ekspresji łączą się ze sobą i przenikają.

Wystawa jest radykalnym gestem przekroczenia granicy pomiędzy rzeczywistością, snem, śmiercią i sztuką, to performatywna intensyfikacja miejsca, gdzie się stykają.

Bo wszystko rozgrywa się pomiędzy.

 

Wernisaż wystawy: 2 marca 2023 godzina 18:00

Wojtek Moskwa
SANSARA Nepal

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie zestawia je często z osobistymi tekstami. Debiutował w 2012 r. wystawą oraz albumem z tekstami p. t. SANSARA Nepal. Ostatni zakończony projekt to “KRAINA. opowieść o wąskim torze”, który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku. Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału p. t. WĘDRÓWKA DUSZ tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

Wystawę mogą Państwo oglądać do 25 lutego 2023 roku. 

Zapraszamy

 

Klimaty
Sądecczyzny

Janusz Wańczyk

Rodowity sądeczanin, z wykształcenia inż. elektryk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. 25 lat pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, elektrycznych i samochodowych w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Obecnie jest na emeryturze. W dziedzinie fotografii jest samoukiem. Z fotografią, a właściwie z fotografowaniem zetknął się już w czasach szkolnych. Była to fotografia tradycyjna, zdjęcia czarno-białe robione na kliszy, wywoływane w koreksie i w powiększalniku. (…)

 

Wystawę fotografii Janusza Wańczyka można oglądać do 21 stycznia 2023 roku.

Adam Szyszka
recital fortepianowy

Pianista, kameralista, kompozytor.

Absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej, przez dekady związany z Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II st., jak również z Podyplomowymi Studiami Chórmistrzostwa i Emisji Głosu oraz sądeckimi Kursami Interpretacji Muzycznej, których jest stałym wykładowcą od początków ich istnienia. Jego działalność to przede wszystkim towarzyszenie młodym skrzypkom i wokalistom w rozwijaniu ich artystycznych zdolności, koncerty kameralne z instrumentalistami, wokalistami i chórami. Prowadzi zespół wokalny zajmujący się muzyką liturgiczną, tworzy kompozycje służące szeroko rozumianemu modlitewnemu użytkowi.

 

Recital fortepianowy Pana Adama Szyszki pt. „Malowane muzyką”, odbył się 15 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00.

Marta Jamróg
Malarstwo

Artystka od 2013 roku prowadzi Jasielską Pracownię Ikon gdzie maluje Dzikony, które mają na celu poszerzanie kręgu współodczuwania na zwierzęta i naturę. Twórczyni nowego kierunku w sztuce „Forest Path Art” (Sztuka Ścieżek i Szlaków Leśnych inspirowana przestrzenią lasu, tworzona w przestrzeni leśnej i wiejskiej). W swojej pracy twórczej inspiruje się zarówno szeroko rozumianą kulturą ludową, folklorem i wierzeniami, psychologią i ruchem feministycznym.

Wystawę oglądać można od 24 listopada 2022 do 17 grudnia 2022.

"Czytanie wody:
Wisła"

Pomysł wydaje się być tym z tych ekstremalnych: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. Poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda dwa lata przygotowywała się fizycznie (pod opieką trenera i fizjoterapeuty) do zaplanowanego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów.

Do tej przygody zaprosiła Rafała Siderskiego, artystę wizualnego, który miał za zadnie opowiedzieć o tym przedsięwzięciu za pomocą obrazów. Był też jej suportem, masażystą, kucharzem. Jednym słowem – partnerem.

 

Prelekcja połączona z pokazem materiałów wizualnych odbyła się 17 listopada 2022 roku w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.

"Słońce zgasić,
ptaszki pozabijać"

Ideą planowanej prowokacyjnej manifestacji artystycznej jest poruszany w sztuce, od dawna, problem śmierci, degradacji, zniszczenia, przemijania, cierpienia, autoumierania etc.
Apokaliptyczny charakter tematu, w tym konkretnym przypadku, odnosi się do autodestrukcyjnej działalności człowieka (wojen, katastrof, samozagłady).

 

Akcja artystyczna odbyła się 5 listopada 2022 roku w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.

 

Koncert zespołu muzycznego
kIRk

kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open’er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Po 20 latach działaności kIRk znowu wraca. Choć tym razem w zupełnie nowej odsłonie.

ZWIDY to instalacja multimedialna autorstwa Ernesta Ziemianowicza towarzysząca zespołowi KIRk. Składa się z tkanego ekranu na którym wyświetlana jest animacja. Dzięki reliefowi i fakturze tkaniny wyświetlany obraz nabiera dodatkowego wymiaru.

 

Koncert odbył się 28 października w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.  

Teatr Plastyczny Michała Poręby
„APRAPLA”

Teatr Plastyczny Michała Poręby „APRAPLA” działa od 1997 roku. Podejmuje działania integrujące muzykę plastykę i ruch w formę teatru ulicznego i performance. APRAPLA uczestniczy w krajowych i międzynarodowych imprezach teatralnych i plastycznych m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych „ZDARZENIA” – TCZEW EUROPA 2002, w Festiwalu Komedii „TALIA” TARNÓW 2000, 2001,  TYGIEL KULTURY- Zielona Góra, Tarnów, Ciężkowice- 2008, 2009.

Plakaty
Ryszard Kajzer

Ryszard Kajzer – grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 r. uczył się w Schule für Gestaltung w St.Gallen w Szwajcarii. Po powrocie, w latach 1997–1999, asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Plakatu prof. Lecha Majewskiego na warszawskiej ASP. W latach 2003-2004 zbierał doświadczenia jako stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy). Od 2006 prowadzi zajęcia na ASP w Warszawie, gdzie otrzymał stopień doktora (doktor habilitowany od 2020). Wykładowca również w: Miami Advertising School w Warszawie, Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei i Bukareszcie.

Prace w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Poznania, Toyamy, Trnavy i Warszawy.

Założyciel Zerkaj Studio (www.zerkajstudio.pl)

Zdzisława Ludwiniak
Tablice czasu

“Prezentowane prace są dorobkiem ostatnich kilkunastu miesięcy, może dwóch minionych lat. Ten czas wszyscy zapamiętamy na długo, na zawsze. Przemijanie, oczekiwanie i trwanie jest dla każdego artysty ważnym towarzyszem w jego drodze twórczej. Zjawisko to może stać się przyjacielem lub wrogiem. Oczekiwanie rozłożone w czasie może być bardzo męczące. Przesiedziane przeze mnie długie godziny nad każdą z prac rysunkowych, zaczynały zamieniać się w zajmującą mnie dysputę nad powstającym dziełem, którego kształt końcowy nigdy nie był dokładnie zdefiniowany.”

Wernisaż wystawy 01/09/2022 godz. 18:00

 

Gdzie kończy się ciało a zaczyna dzieło..
Kamila Ossowska

“Fascynacja ciałem wykracza jednak poza to, co kojarzy się z erotyką. W wyszukanych, ekstatycznych pozach, szukam ukrytych, nieukojonych, burzliwych stron kobiecego wnętrza. Nagość stanowi jedynie naturalny bezinteresowny stan, piękno widzialnego świata.”

O ZŁOŻONOŚCI ABOUT COMPLEXITY
ARKADIUSZ GLEGOŁA

Ekspozycja traktuje o próbie przystosowania do współczesnych wyzwań i ich zrozumienia. Jest interpretacją trudu oraz wysiłku wkładanego w poczucie bezpieczeństwa, ale także skrajności polegającej na celowym wyprowadzaniu siebie z równowagi.

Marta Krzywicka
Książki pisane obrazami - Plac zabaw

„To nie będzie zwykła wystawa, to będzie wystawa- PLAC ZABAW!

W imieniu Nowosądeckiej Małej Galerii oraz samej Artystki serdecznie zapraszamy od 1 do 30 czerwca.

Razem pospacerujemy po dżungli, zajrzymy w podwodny świat a nawet wytniemy z papieru niezłe numery!

Naprawdę, nie może Was tam zabraknąć!”

Piotr Garlicki
PLAKAT

22 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy Plakatów Piotra Garlickiego.

Piotr Garlicki grafik i plakacista związany z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz plakatów projektuje również okładki książek i płyt, katalogi, oprawy graficzne kampanii reklamowych oraz wydarzeń. 

więcej (…)

K#łącza
Kultura na łączach

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Kłącza – kultura na łączach, które odbędzie się 31 marca 2022 roku od godziny 18:00 do 20:00. Gościem będzie Katarzyna Kalua Kryńska – architekt, designer i fotografik. Specjalizująca się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej.

więcej (…)

PAMIĘĆ ZAKAZANA
FORBIDDEN MEMORY
Serdecznie zapraszamy na wystawę
pt. „PAMIĘĆ ZAKAZANA – FORBIDDEN MEMORY”, Doroty Cieślińskiej–Brodowskiej.

Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00.

Wstęp wolny!

Do zobaczenia …

więcej (…)

Czesław Czapliński
Portrety Pisarzy i Poetów
Przypominamy również o stałej ekspozycji fotografii Czesława Czaplińskiego
PORTRETY PISARZY I POETÓW,
która znajduje się w piwnicach Małej Galerii
Wystawy można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do  18:00 w Nowosądeckiej Małej Galerii przy ulicy Jagiellońskiej 35.
Do zobaczenia …
Najnowsze wiadomości
Zaprezentuj swój talent

Jesteś młodym artystą? Potrafisz rysować, malować, rzeźbić, śpiewać, grać na instrumencie? Masz inne talenty, ale nie masz gdzie ich zaprezentować szerszej publiczności?

Przyjdź do Małej Galerii, niech inni poznają Twój talent.