Teraz
w Galerii ...
Piotr Sobiesiak
Noc, gdy chmury miały sny

Na wystawę składają się prace rzeźbiarskie z cyklu Nubes Formales powstałe w latach 2019-2023 oraz obrazy, stanowiące przeniesienie formuł zaczerpniętych z doświadczeń rzeźby na płaszczyznę malarską. Nubes Formales to cykl abstrakcyjnych form, dla którego punktem wyjścia było rozważanie nad nośnością znaczeniową materiałów; choć prace wychodzą od tożsamej bryły – nieoczywistego, nie dającego się jasno określić, organicznego kształtu, każda rzeźba tworzy niepowtarzalne zdarzenie wizualne poprzez zmiany użytych materiałów i konfrontację z różnymi strukturami podstaw zestawianych z ową bryłą. Na osi tej zachodzą zmiany zarówno kompozycyjne jak i kontekstualne. Użyte materiały są często przewrotnym nawiązaniem do tradycji rzeźbiarskiej jak i dyskursem z zakorzenionymi w świadomości społecznej konotacjami pewnych materii. Cykl jest konsekwencją wieloletnich prób, szkiców i prac i stanowi swojego rodzaju traktat o rzeźbie i jej możliwościach. Budowany jest on poprzez opowieść, o bryle która na przestrzeni lat i kolejnych prac zmienia się i ewoluuje.

Wystawa Piotra Sobiesiaka otwiera XXXI Mały Festiwal Form Artystycznych.

 

Michał Poręba
Czas Wakondy

Michał Poręba urodził się w 1964 roku w Tarnowie. Malarstwo studiował w WSP w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę zajmuje się też działaniami parateatralnymi i performance.

Nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem, działał na różnych szczeblach edukacji w różnych jej formach. Pracował zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz szkole średniej. Był wykładowcą Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Wraz z Elżbietą i Witoldem Pazera prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też organizował plenery, seminaria, wykłady i warsztaty we współpracy z InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) Polski Komitet w Łodzi i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie np. Sztuka w procesie edukacji. Stworzył w TCK autorski teatr plastyczny APRAPLA, który swoje realizacje prezentował na różnych festiwalach np. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie oraz Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie, na Małym Festiwalu Form Artystycznych w Nowym Sączu oraz na Gizella Days city festiwal w ramach Veszprém-Balaton 2023 European Capital of Culture. Pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie gdzie nauczał malarstwa i rysunku.

Wernisaż wystawy Michała Poręby odbędzie się 24 sierpnia 2023 roku o godzinie 18:00.

Wystawa trwa do 30 września 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy !

Jak mnie widzisz...
Jaką rolę odgrywa kolekcjoner w życiu artysty?

Dla mnie  “OBRAZY MARTY SĄ OPOWIEŚCIĄ!”

Patrzę na dzieła Marty przez okulary kolekcjonera. Chcemy czy nie chcemy, nasze życie staje się opowieścią opartą na kolekcjonowaniu kontaktów z innymi ludźmi, a także faktów i przedmiotów, które odciskają się na dobre i na złe na naszej drodze. Jednym z takich faktów – łączących ludzi i przedmioty – są wystawy. Marta w swym bogatym życiu, opartym o kilka ojczyzn: Polskę, Francję i Szwajcarię, ale chyba dla niej najważniejszą Małą Ojczyznę, czyli Sądecczyznę, kolekcjonuje doświadczenia, by budować z nich opowieści na obrazach. Idzie zatem szlakiem wytyczonym przez noblistę Orhana Pamuka. Zgodnie z jego poglądem kolekcjonowanie to opowieść. (…)

KINDA TRIO to zespół o międzynarodowym składzie, który powstał latem 2018 roku w Norwegii, gdzie muzycy tworzą i mieszkają na stałe. Jasmina pochodzi z miejscowości Aleksinac w Serbii, Anna zaś Polski, z Krakowa, a Zhala z Baku, stolicy Azerbejdżanu. Oprócz udzielania się w trio, pracują razem w Operaen i Kristiansund, najstarszej operze w Norwegii, a także uczą gry na instrumentach w szkole muzycznej w Kristiansund. Przez ostatnie 5 lat trio zagrało szereg koncertów na uznanych festiwalach w regionie: Festspillene i Kristiansund, Festspella i Geiranger, Klangfestivalen i Vågøy, Operafestuke i Kristiansund, Kammermusikk Kristiansund. Latem zeszłego roku 2022, trio odbyło trasę koncertową po Serbii z projektem dedykowanym dzieciom „Jorden Rundt” (Dookoła Świata) dzięki wsparciu Christiansunds Operafond.

Mattenia
Ludzka Dusza

Zespół ten opiera się na tekstach Mateusza, które dopełniają brzmieniem i harmonią niezwykle utalentowani muzycy – Jakub Jantczak, Martyna Kubiak, Łukasz Szostok i Arkady Ptak. Muzyka Mateusza opiera się na opowieściach wymagających od słuchacza równego zaangażowania, co u samych twórców. Teksty Mateusza skłaniają do myślenia i refleksji. W większości nie są klasycznymi piosenkami podzielonymi na zwrotki i refren. Bardziej przypominają rzekę, która płynie różnym tempem, skręcając w meandry wyobraźni i refleksyjnych pytań, by na koniec dotrzeć do morza – pointy, która czasem przynosi odpowiedź, a czasem otwiera kolejne sprawy, na które warto rzucić światło zrozumienia. W brzmieniu łączy ze sobą indie pop, folk, jazz, rap i poezję śpiewaną.

Koncert zespołu Mattenia odbędzie się 10 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 na Plantach Miejskich w pobliżu Nowosądeckiej Małej Galerii.

Serdecznie zapraszamy !

Barbara Bakalarska
Fragmenty egzystencji

Prezentowane na wystawie „FRAGMENTY EGZYSTENCJI” rysunki oraz obrazy, są zapisem moich spostrzeżeń, czasami bardzo osobistych. Każdy może w nich odnaleźć własne rozterki, upadki i nadzieje. Rozczytywanie przeze mnie codzienności nie narzuca jednoznacznej interpretacji moich prac, ani nie sugeruje sposobu odczytania tego, co nas spotyka w codziennym życiu. Zdaje się tylko wskazywać, że pochylenie się nad bardzo prozaicznym, jednostkowym problemem może odsłaniać prawdę o kondycji ludzkiej w ogóle.

 

Wystawa trwa od 18 maja do 17 czerwca 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy

Iza Połońska i Witold Cisło
Wystarczy być

Są piosenki ukochane, czułe i przytulne, i jeszcze optymistyczne.

Takie oboje chcemy grać.  Połączyła nas w magiczny sposób Magda Czapińska, a raczej miłość moja i Witka do twórczości Magdy, do Jej słowa i wrażliwości.

Także słabość do tekstów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory…

Z kilku wymienionych wiadomości, kilku rozmów telefonicznych narodził się pomysł wspólnego, kameralnego grania.

Dla mnie osobiście najintymniejszy, pierwotny, bo to do grającej gitary śpiewałam na samym początku. Zatem niejako przeglądam się w lustrze czasu.

Wybraliśmy kilkanaście pięknych polskich piosenek. Znanych i tych rzadko wykonywanych, a pięknych. Także nowych, napisanych przez Witka do tekstów Magdy Czapińskiej czy Jacka Bończyka.

W programie znalazły się m. in.: ” Wsiąść do pociągu”, czy “Nie pożałuje Pan” i oczywiście tytułowa “Wystarczy być” – z muzyką Witka Cisło.

            Iza Połońska

 

 

Koncert odbędzie się 11 maja o godzinie 18:00.

Wstęp wolny

Paweł Wyborski
Obrazy mają oczy

Paweł Wyborski – malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu siedmiu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów podejmujących tematykę ikony współczesnej: Nowa Ikona oraz Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Mieszka w Gdańsku.

Wystawę oglądać można od 12 kwietnia do 12 maja 2023 roku.

Nata & Evgeny
Performance muzyczny

Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich twórcze drogi zetknęły się w 2012 roku. Muzyczny projekt powstał w celu stworzenia unikalnego brzmienia dzięki połączeniu tradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary klasycznej i efektów elektronicznych.

Muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument z dawnych czasów do świata współczesnego elektronicznego środowiska.

Od 2017 roku zespół przebywa i koncertuje w różnych częściach Polski oraz za granicą. Najczęściej jednak w Poznaniu, który stał się dla nich przyjaznym domem.

Zapraszamy!

09.03.2023 godzina 18:00

Anna
Szyjkowska-Piotrowska

Nie możesz patrzeć jak rośliny umierają.
Biografia fragmentaryczno-oniryczna

Wystawiam zdanie: Nie możesz patrzeć jak rośliny umierają.

Jest to zdanie z mojego snu. Zdanie mną wstrząsnęło. Z jego powodu fragmenty mojego życia ustawiłam w zielnik. Pokazuję je poprzez slajdy tekstu, tworzącego obrazy i poprzez zdjęcia. Formy ekspresji łączą się ze sobą i przenikają.

Wystawa jest radykalnym gestem przekroczenia granicy pomiędzy rzeczywistością, snem, śmiercią i sztuką, to performatywna intensyfikacja miejsca, gdzie się stykają.

Bo wszystko rozgrywa się pomiędzy.

 

Wernisaż wystawy: 2 marca 2023 godzina 18:00

Wojtek Moskwa
SANSARA Nepal

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie zestawia je często z osobistymi tekstami. Debiutował w 2012 r. wystawą oraz albumem z tekstami p. t. SANSARA Nepal. Ostatni zakończony projekt to “KRAINA. opowieść o wąskim torze”, który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku. Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału p. t. WĘDRÓWKA DUSZ tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

Wystawę mogą Państwo oglądać do 25 lutego 2023 roku. 

Zapraszamy

 

Klimaty
Sądecczyzny

Janusz Wańczyk

Rodowity sądeczanin, z wykształcenia inż. elektryk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. 25 lat pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, elektrycznych i samochodowych w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Obecnie jest na emeryturze. W dziedzinie fotografii jest samoukiem. Z fotografią, a właściwie z fotografowaniem zetknął się już w czasach szkolnych. Była to fotografia tradycyjna, zdjęcia czarno-białe robione na kliszy, wywoływane w koreksie i w powiększalniku. (…)

 

Wystawę fotografii Janusza Wańczyka można oglądać do 21 stycznia 2023 roku.

Adam Szyszka
recital fortepianowy

Pianista, kameralista, kompozytor.

Absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej, przez dekady związany z Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II st., jak również z Podyplomowymi Studiami Chórmistrzostwa i Emisji Głosu oraz sądeckimi Kursami Interpretacji Muzycznej, których jest stałym wykładowcą od początków ich istnienia. Jego działalność to przede wszystkim towarzyszenie młodym skrzypkom i wokalistom w rozwijaniu ich artystycznych zdolności, koncerty kameralne z instrumentalistami, wokalistami i chórami. Prowadzi zespół wokalny zajmujący się muzyką liturgiczną, tworzy kompozycje służące szeroko rozumianemu modlitewnemu użytkowi.

 

Recital fortepianowy Pana Adama Szyszki pt. „Malowane muzyką”, odbył się 15 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00.

Marta Jamróg
Malarstwo

Artystka od 2013 roku prowadzi Jasielską Pracownię Ikon gdzie maluje Dzikony, które mają na celu poszerzanie kręgu współodczuwania na zwierzęta i naturę. Twórczyni nowego kierunku w sztuce „Forest Path Art” (Sztuka Ścieżek i Szlaków Leśnych inspirowana przestrzenią lasu, tworzona w przestrzeni leśnej i wiejskiej). W swojej pracy twórczej inspiruje się zarówno szeroko rozumianą kulturą ludową, folklorem i wierzeniami, psychologią i ruchem feministycznym.

Wystawę oglądać można od 24 listopada 2022 do 17 grudnia 2022.

"Czytanie wody:
Wisła"

Pomysł wydaje się być tym z tych ekstremalnych: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. Poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda dwa lata przygotowywała się fizycznie (pod opieką trenera i fizjoterapeuty) do zaplanowanego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów.

Do tej przygody zaprosiła Rafała Siderskiego, artystę wizualnego, który miał za zadnie opowiedzieć o tym przedsięwzięciu za pomocą obrazów. Był też jej suportem, masażystą, kucharzem. Jednym słowem – partnerem.

 

Prelekcja połączona z pokazem materiałów wizualnych odbyła się 17 listopada 2022 roku w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.

"Słońce zgasić,
ptaszki pozabijać"

Ideą planowanej prowokacyjnej manifestacji artystycznej jest poruszany w sztuce, od dawna, problem śmierci, degradacji, zniszczenia, przemijania, cierpienia, autoumierania etc.
Apokaliptyczny charakter tematu, w tym konkretnym przypadku, odnosi się do autodestrukcyjnej działalności człowieka (wojen, katastrof, samozagłady).

 

Akcja artystyczna odbyła się 5 listopada 2022 roku w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.

 

Koncert zespołu muzycznego
kIRk

kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open’er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Po 20 latach działaności kIRk znowu wraca. Choć tym razem w zupełnie nowej odsłonie.

ZWIDY to instalacja multimedialna autorstwa Ernesta Ziemianowicza towarzysząca zespołowi KIRk. Składa się z tkanego ekranu na którym wyświetlana jest animacja. Dzięki reliefowi i fakturze tkaniny wyświetlany obraz nabiera dodatkowego wymiaru.

 

Koncert odbył się 28 października w ramach XXX Małego Festiwalu Form Artystycznych.  

Teatr Plastyczny Michała Poręby
„APRAPLA”

Teatr Plastyczny Michała Poręby „APRAPLA” działa od 1997 roku. Podejmuje działania integrujące muzykę plastykę i ruch w formę teatru ulicznego i performance. APRAPLA uczestniczy w krajowych i międzynarodowych imprezach teatralnych i plastycznych m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych „ZDARZENIA” – TCZEW EUROPA 2002, w Festiwalu Komedii „TALIA” TARNÓW 2000, 2001,  TYGIEL KULTURY- Zielona Góra, Tarnów, Ciężkowice- 2008, 2009.

Plakaty
Ryszard Kajzer

Ryszard Kajzer – grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 r. uczył się w Schule für Gestaltung w St.Gallen w Szwajcarii. Po powrocie, w latach 1997–1999, asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Plakatu prof. Lecha Majewskiego na warszawskiej ASP. W latach 2003-2004 zbierał doświadczenia jako stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy). Od 2006 prowadzi zajęcia na ASP w Warszawie, gdzie otrzymał stopień doktora (doktor habilitowany od 2020). Wykładowca również w: Miami Advertising School w Warszawie, Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei i Bukareszcie.

Prace w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Poznania, Toyamy, Trnavy i Warszawy.

Założyciel Zerkaj Studio (www.zerkajstudio.pl)

Zdzisława Ludwiniak
Tablice czasu

“Prezentowane prace są dorobkiem ostatnich kilkunastu miesięcy, może dwóch minionych lat. Ten czas wszyscy zapamiętamy na długo, na zawsze. Przemijanie, oczekiwanie i trwanie jest dla każdego artysty ważnym towarzyszem w jego drodze twórczej. Zjawisko to może stać się przyjacielem lub wrogiem. Oczekiwanie rozłożone w czasie może być bardzo męczące. Przesiedziane przeze mnie długie godziny nad każdą z prac rysunkowych, zaczynały zamieniać się w zajmującą mnie dysputę nad powstającym dziełem, którego kształt końcowy nigdy nie był dokładnie zdefiniowany.”

Wernisaż wystawy 01/09/2022 godz. 18:00

 

Gdzie kończy się ciało a zaczyna dzieło..
Kamila Ossowska

“Fascynacja ciałem wykracza jednak poza to, co kojarzy się z erotyką. W wyszukanych, ekstatycznych pozach, szukam ukrytych, nieukojonych, burzliwych stron kobiecego wnętrza. Nagość stanowi jedynie naturalny bezinteresowny stan, piękno widzialnego świata.”

O ZŁOŻONOŚCI ABOUT COMPLEXITY
ARKADIUSZ GLEGOŁA

Ekspozycja traktuje o próbie przystosowania do współczesnych wyzwań i ich zrozumienia. Jest interpretacją trudu oraz wysiłku wkładanego w poczucie bezpieczeństwa, ale także skrajności polegającej na celowym wyprowadzaniu siebie z równowagi.

Marta Krzywicka
Książki pisane obrazami - Plac zabaw

„To nie będzie zwykła wystawa, to będzie wystawa- PLAC ZABAW!

W imieniu Nowosądeckiej Małej Galerii oraz samej Artystki serdecznie zapraszamy od 1 do 30 czerwca.

Razem pospacerujemy po dżungli, zajrzymy w podwodny świat a nawet wytniemy z papieru niezłe numery!

Naprawdę, nie może Was tam zabraknąć!”

Piotr Garlicki
PLAKAT

22 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy Plakatów Piotra Garlickiego.

Piotr Garlicki grafik i plakacista związany z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz plakatów projektuje również okładki książek i płyt, katalogi, oprawy graficzne kampanii reklamowych oraz wydarzeń. 

więcej (…)

K#łącza
Kultura na łączach

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Kłącza – kultura na łączach, które odbędzie się 31 marca 2022 roku od godziny 18:00 do 20:00. Gościem będzie Katarzyna Kalua Kryńska – architekt, designer i fotografik. Specjalizująca się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej.

więcej (…)

PAMIĘĆ ZAKAZANA
FORBIDDEN MEMORY
Serdecznie zapraszamy na wystawę
pt. „PAMIĘĆ ZAKAZANA – FORBIDDEN MEMORY”, Doroty Cieślińskiej–Brodowskiej.

Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00.

Wstęp wolny!

Do zobaczenia …

więcej (…)

Czesław Czapliński
Portrety Pisarzy i Poetów
Przypominamy również o stałej ekspozycji fotografii Czesława Czaplińskiego
PORTRETY PISARZY I POETÓW,
która znajduje się w piwnicach Małej Galerii
Wystawy można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do  18:00 w Nowosądeckiej Małej Galerii przy ulicy Jagiellońskiej 35.
Do zobaczenia …
Najnowsze wiadomości
Zaprezentuj swój talent

Jesteś młodym artystą? Potrafisz rysować, malować, rzeźbić, śpiewać, grać na instrumencie? Masz inne talenty, ale nie masz gdzie ich zaprezentować szerszej publiczności?

Przyjdź do Małej Galerii, niech inni poznają Twój talent.