Wkrótce nas odwiedzą ...

Mariusz Szczygieł
Dziennikarz
Poznaj artystę

Piotr Sobiesiak
Poznaj artystę
Dziennikarz
Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Urodzony w 1994 r. w Warszawie. Absolwent Liceum Plastycznego im. W. Gersona w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem. Studia licencjackie na wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 2014-2017, dyplom w pracowni dr. Krzysztofa M. Bednarskiego. Studia magisterskie na tej samej uczelni w latach 2017-2021, dyplom w pracowni prof. ASP, dr. hab. Romualda Woźniaka. Praca otrzymała wyróżnienie i była prezentowana na prestiżowej wystawie UpComing (Pałac Czapskich, Warszawa, 2021). Współzałożyciel warszawskiej galerii Pawilon5. Finalista nagrody Young European Artist Trieste Contemporanea Award 2021. Zdobywca ogólnopolskiej nagrody Złota Paleta 2023. Laureat konkursu grantowego EKOczynni Fundacji PGNiG. Był nominowany do prestiżowej nagrody im. Karola Stryjeńskiego. Uczestnik wielu wystaw, laureat licznych konkursów, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie m.in. w USA, Australii i Hiszpanii. W 2022 roku jego praca Nubita z cyklu Nubes formales została zakupiona przez Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach obchodów 160-lecia muzeum. Od 2022 roku prowadzi pracownię rzeźby w PLSP im. W. Gersona w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą, sztuką wideo, malarstwem, grafiką, scenografią, projektowaniem przestrzeni, fotografią oraz edukacją artystyczną. W swoich działaniach skupia się na złożonej relacji człowieka i przestrzeni, zarówno tej fizycznej jak i kulturowej i intelektualnej. Realizując postulaty rzeźby przywracającej człowiekowi zmysły, sztuki będącej oknem do poszerzania świadomości oraz kultury zwróconej ku Naturze tworzy multisensoryczne narracje przestrzenne.
Byli w Małej Galerii
Wyjątkowa historia Nowosądeckiej Małej Galerii bogata w najróżniejsze wydarzenia artystyczne dowodzi jak wielkie jest jej znaczenie w świecie artystycznym całego kraju. Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich gości, którzy w murach Nowosądeckiej Małej Galerii zaprezentowali swoje dokonania artystyczne.

Mariusz Szczygieł
Dziennikarz

Piotr Sobiesiak

Jacek Cygan
Poeta

Michał Poręba
Artysta malarz

Ryszard Kruk
Kolekcjoner

Kinda Trio
Zespół

Mattenia
Zespół

Marta Kołodziej

Barbara Bakalarska
Artysta grafik

Witold Cisło
Kompozytor

Iza Połońska
Doktor sztuk muzycznych

Wyborski Paweł
Artysta malarz

Piątka
ze sztuką
To projekt realizowany przez Nowosądecką Małą Galerię, którego założeniem jest dotarcie za pomocą Internetu zarówno do świadomych odbiorców sztuki, jak i zaciekawienie tych potencjalnych odbiorców, którzy, być może do tej pory nie mieli możliwości kontaktu bezpośredniego z twórczością artystyczną.