Chcieliśmy stworzyć pytania na tyle uniwersalne, żeby móc zadać je różnym twórcom, bez względu na to czy znajdują się na początku swojej drogi twórczej, czy też mają już za sobą wieloletnie doświadczenie. Bez względu też na obszar, w którym działają (planujemy rozmawiać zarówno z artystami zajmującymi się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką artystyczną, jak i fotografią czy plakatem). Mamy nadzieję, że cykl krótkich rozmów, w których różni artyści odpowiadają na dokładnie te same pytania będzie dodatkowo ciekawy dla odbiorców, dzięki możliwości zobaczenia różnorodności podejścia do tego samego tematu.

Kinda Trio to zespół o międzynarodowym składzie, który powstał latem 2018 roku w Norwegii, gdzie muzycy tworzą i mieszkają na stałe. Jasmina pochodzi z miejscowości Aleksinac w Serbii, Anna zaś Polski, z Krakowa, a Zhala z Baku, stolicy Azerbejdżanu. Oprócz udzielania się w trio, pracują razem w Operaen i Kristiansund, najstarszej operze w Norwegii, a także uczą gry na instrumentach w szkole muzycznej w Kristiansund. Przez ostatnie 5 lat trio zagrało szereg koncertów na uznanych festiwalach w regionie: Festspillene i Kristiansund, Festspella i Geiranger, Klangfestivalen i Vågøy, Operafestuke i Kristiansund, Kammermusikk Kristiansund. Latem zeszłego roku 2022, trio odbyło trasę koncertową po Serbii z projektem dedykowanym dzieciom „Jorden Rundt” (Dookoła Świata) dzięki wsparciu Christiansunds Operafond.

Artystka malarka rodem z Nowego Sącza, aktywna na terenie Francji i Szwajcarii. Jej barwne obrazy mieszczą się w kategoriach sztuki naiwnej i fantastycznej. Określa swoją sztukę jako surrealizm magiczny charakterystyczny dla przełomu dwudziestego wieku. Wystawiała prace w Muzeum Ningbo w Chinach, współpracowała z Fundacją Blak Cafe w Guadalajara (Meksyk), brała udział w Art en Capital w Grand Palais (Paryż). Miała wystawę w Muzeum Polskim w Rapperswil (Szwajcaria). W roku 2022 miała dwie indywidualne wystawy: 18 marca – 19 czerwca Muzeum Nikifora Krynica, 24 czerwca – 30 września Stacja Nowa Gdynia Zgierz. Ponadto poza granicami Polski realizowała wystawę i warsztaty artystyczne we współpracy z Akademią Muzyczną z Basel w Beatenberg (Szwajcaria) oraz wystawę stałą w Meiringen (Szwajcaria).

Zespół ten opiera się na tekstach Mateusza Trembaczowskiego, które dopełniają brzmieniem i harmonią niezwykle utalentowani muzycy – Jakub Jantczak, Martyna Kubiak, Łukasz Szostok i Arkady Ptak. Muzyka Mateusza opiera się na opowieściach wymagających od słuchacza równego zaangażowania, co u samych twórców. Teksty Mateusza skłaniają do myślenia i refleksji. W większości nie są klasycznymi piosenkami podzielonymi na zwrotki i refren. Bardziej przypominają rzekę, która płynie różnym tempem, skręcając w meandry wyobraźni i refleksyjnych pytań, by na koniec dotrzeć do morza – pointy, która czasem przynosi odpowiedź, a czasem otwiera kolejne sprawy, na które warto rzucić światło zrozumienia. W brzmieniu łączy ze sobą indie pop, folk, jazz, rap i poezję śpiewaną.

Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskała w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana w 1995 roku.
W 1986 roku ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem.
Tworzy obrazy malowane ręcznie, jak również rysunki i ilustracje.
Mieszka i pracuje w Krakowie.

Iza Połońska:
Wokalistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych. Koncertowała niemalże w całej Europie śpiewając repertuar klasyczny. Wykonując piosenkę, występowała m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie u boku Wandy Warskiej. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE, a także kameralne projekty: PEJZAŻ BEZ CIEBIE, TRZY MIŁOŚCI, KOCHANY MÓJ BEŁZ, CZUŁOŚĆ, które współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem. Współpracuje również z wybitnym pianistą jazzowym Bogdanem Hołownią, z którym współtworzy projekt SAMOTNE WYSPY SERC, a także – z Witoldem Cisło, kompozytorem i multiinstrumentalistą, tworzą razem projekt WYSTARCZY BYĆ.
Witold Cisło:
Kompozytor, producent, multiinstrumentalista, autor platynowej płyty Krzysztofa Kiljańskiego – „In the Room” – w tym przeboju „Prócz Ciebie, nic” – duet Kayah i K. Kiljański. Kompozytor, producent, aranżer i wykonawca partii instrumentalnych piosenek na płytach wielu czołowych polskich i zagranicznych wykonawców m.in. : Magda Umer, Olga Bończyk, Katarzyna Jamróz, Katarzyna Żak, Mirosław Czyżykiewicz, Artur Gadowski, Zbigniew Wodecki, Willy Bell, Vojta Zicha, Piotr Polk, Marek Dyjak… Kompozytor piosenek z takimi autorami tekstow jak: Agnieszka Osiecka, Magda Czapińska, Kayah , Jacek Cygan, R. Kunce i wielu innych.

(ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim). Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu siedmiu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów podejmujących tematykę ikony współczesnej: Nowa Ikona oraz Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Mieszka w Gdańsku.

Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich twórcze drogi zetknęły się w 2012 roku. Muzyczny projekt powstał w celu stworzenia unikalnego brzmienia dzięki połączeniu tradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary klasycznej i efektów elektronicznych.
Muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument z dawnych czasów do świata współczesnego elektronicznego środowiska.
Od 2017 roku zespół przebywa i koncertuje w różnych częściach Polski oraz za granicą. Najczęściej jednak w Poznaniu, który stał się dla nich przyjaznym domem.

Autorka. Adiunkt w Zakładzie Teorii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Filozofka kultury, lingwistka, tłumaczka. Kuratoruje i tworzy na piśmie. Ukończyła studia magisterskie w zakresie filozofii, a także studia magisterskie w zakresie lingwistyki stosowanej ze specjalnością w języku angielskim i języku francuskim, na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie doktoryzowała się z filozofii w Instytucie Filozofii UW. Autorka książek Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii (Słowo/obraz terytoria 2015) i Dyrygując falom. Myślenie w wizualno-muzycznych awangardach (Słowo/obraz terytoria 2019). Stypendystka NCN. Autorka artykułów i esejów o tematyce artystycznej. Publikowała w „Art Inquiry. Recherches sur les arts”, „Sztuka i filozofia”, „Estetyka i krytyka”.

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii a decyzję, kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.
Sansara – w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty w łącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.
Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się podczas przygotowywania zdjęć do wystawy.
“…Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach “turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębioneodczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…” Marek Grygiel

Rodowity sądeczanin, z wykształcenia inż. elektryk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. 25 lat pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, elektrycznych i samochodowych w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Obecnie jest na emeryturze. W dziedzinie fotografii jest samoukiem. Z fotografią, a właściwie z fotografowaniem zetknął się już w czasach szkolnych. Była to fotografia tradycyjna, zdjęcia czarno-białe robione na kliszy, wywoływane w koreksie i w powiększalniku.
„Długie godziny spędzone w świetle czerwonej żarówki i emocje, gdy w kuwecie na czystej kartce ukazywały się pierwsze obrazy. Uwieczniałem wtedy wydarzenia ze szkolnych wycieczek, później z życia rodzinnego. Chciałbym wspomnieć nieżyjącego już mojego profesora z sądeckiego „elektryka” mgr Antoniego Ligęzę. To w czasie organizowanych przez niego wycieczek, rajdów i wakacyjnych obozów wędrownych poznawaliśmy góry bliskie i dalekie. W przyjaznej, miłej atmosferze przemierzaliśmy szlaki dziewiczych jeszcze wtedy Bieszczadów, Gorców, Pienin i naszego Beskidu Sądeckiego. Do dziś pozostała zaszczepiona mi miłość do gór, do podziwiania piękna krajobrazu i natury. Te właśnie wrażenia chciałem utrwalić na zdjęciach – tak zrodziła się fotograficzna pasja.” (…)
„Fotografowanie tak zwane „świadome” zaczęło się niespodziewanie po wygraniu konkursu w nowosądeckim PTTK w 2003 roku. Zdjęcia zamieszczone na wystawie to plon fotograficznych wędrówek po Sądecczyźnie, z okresu ostatnich dwóch lat. Szczególnie ulubionymi przeze mnie porami dnia – wczesnym porankiem i późnym wieczorem. W latach 2003 do 2020 brałem udział w konkursach fotograficznych, zdjęcia były prezentowane na indywidualnych i zbiorowych wystawach jak również publikowane w prasie krajowej i zagranicznej.”

Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, przez dekady związany z Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II st., jak również z Podyplomowymi Studiami Chórmistrzostwa i Emisji Głosu oraz sądeckimi Kursami Interpretacji Muzycznej, których jest stałym wykładowcą od początków ich istnienia. Jego działalność to przede wszystkim towarzyszenie młodym skrzypkom, i wokalistom w rozwijaniu ich artystycznych zdolności, koncerty kameralne z instrumentalistami, wokalistami i chórami. Prowadzi zespół wokalny zajmujący się muzyką liturgiczną, tworzy kompozycje służące szeroko rozumianemu modlitewnemu użytkowi.

Urodzona w 1983 r. w Jaśle. W 2004 r. ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, Szkołę Rękodzieła Artystycznego. W latach 2010-2011 ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek Etnologia i Filologia Ukraińska. W 2019 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ( studia podyplomowe).
Od 2013 r. prowadzi Jasielską Pracownię Ikon gdzie maluje Dzikony, które mają na celu poszerzanie kręgu współodczuwania na zwierzęta i naturę. Twórczyni nowego kierunku w sztuce „Forest Path Art”, (Sztuka Ścieżek i Szlaków Leśnych inspirowana przestrzenią lasu, tworzona w przestrzeni leśnej i wiejskiej). W swojej pracy twórczej inspiruje się zarówno szeroko rozumianą kulturą ludową, folklorem i wierzeniami, psychologią i ruchem feministycznym.

(ur. 1984). Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych. W 2019 roku Wydał książkę Wyjedź Zostań. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.

Malarz, rysownik, artysta multimedialny, członek Związku Literatów Polskich., wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadzi autorską Pracownię Kompozycji Projektowej i Rysunku.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2014 Dyplom z wyróżnieniem za trzy-częściowy projekt malarski, graficzny i projekt książki autorskiej, zaprezentowany na wystawie „Coming Out najlepsze dyplomy warszawskiej ASP”. (promotorzy: prof. Andrzej Węcławski, prof. Lech Majewski, prof. Henryk Gostyński) Doktor nauk o sztuce 2021. (praca doktorska pt; “Człowiek o bardzo czułych kolcach”, promotor prof. Henryk Gostyński) Rysownik, grafik i rzeźbiarz. Projektuje tez książki. Podróżuje przez media i techniki, po ścieżce ekspresyjnej figuracji. Zazwyczaj ogranicza się do czerni bądź barwy materiału, w którym pracuje. Patrzy, zapamiętuje i przypominając sobie obrazy, destyluje kulturę w nowe znaki. Powołuje na świat nowe formy na styku figuracji, abstrakcji i reprezentacji stanów emocjonalnych. Na co dzień pogodny, tworząc zmusza do refleksji. W jego pracach często widoczne są motywy wewnętrznej sprzeczności, chęci ucieczki do natury i nostalgii za tym co jeszcze nie wydarzone.

Urodzony w 1991 Czerkasy (Ukraina), Magister sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki, Stypendia rektora, 2018 – 2019, Uczestnik wystaw i przeglądów artystycznych, m.in.: wystawa zbiorowa ; ALEF BET, 18.08.2022, PROM Kultury Saska Kępa, Kuratorki; Maria Pakier, Ania Wieluńska. wystawa zbiorowa ; KISSPRINT2022 , 24 czerwca 2022, Elektrownia Powiśle, Kurator Jan Sowa wystawa zbiorowa ; 10. Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego – RYSOWAĆ∞, Galeria Sztuki Wozownia, 6-29.05.2022 wystawa zbiorowa ; Horyzont, 21/05-4/06, Pałac Czapskich-Krasińskich , Kuratorka Zuzanna Andruszko, wystawa zbiorowa ; Sztuka S-Kraju, 28.08.2022, Pogłos, Kuratorka Gosia Kołdraszewska. Laureat konkursu Generali i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie , „Rozwiń skrzydła z lwem”

Urodził się w 1990 r. Studiował na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (2009-2011) oraz na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku). Zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową. Indywidualne wystawy malarstwa: Galeria Atrium, Uniwersytet w Newcastle (Wielka Brytania, 2014), Galeria Fibak (Warszawa, 2016) , Uczestnik wystawy Coming Out – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie (2016)

Urodził się w 1973 roku w Zamościu. Tam ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando, uzyskując w 1993 roku dyplom z wyróżnieniem w specjalizacji – snycerstwo. W tym samym roku został przyjęty na Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Trzy pracownie, a ja swe kroki skierowałem do profesora Jana Jaromira Aleksiuna i cóż za zaskoczenie, na jego miejscu, po jak się okazało latach nieobecności, pojawiła się profesor Ewa Walawska, której zupełnie nie znałem. Zapisałem się i moja sytuacja była trochę niecodzienna. Oto niemal przez cały rok byłem tam jedynym studentem. Z jednej strony same plusy ponieważ pracownia z całym potrzebnym warsztatem do mojej dyspozycji, z drugiej jednak byłem wystawiony na uwagę pani profesor. Był to niewątpliwie najlepszy okres podczas studiów, komfortowe warunki pracy skutkowały różnorakimi eksperymentami. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku obroną dyplomu realizowanego w pracowni grafiki warsztatowej prof. Ewy Walawskiej. Aneks do dyplomu w pracowni malarskiej prof. Grzegorza Pabla. W trakcie studiów ukończył również kurs pedagogiczny prowadzony na macierzystej uczelni przez prof. Stefana Kościeleckiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1998-2008 asystent w pracowni rysunku i malarstwa I i II roku prof. Huberta Borysa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od 2006 roku prowadzący pracownię rysunku i malarstwa I i II roku na Wydziale Grafiki studiów niestacjonarnych. Praca doktorska z dziedziny grafiki warsztatowej pt. „Relikt – Bogowie Słowian” w 2007 roku. Od 2008 roku prowadzi pracownię rysunku i malarstwa dla studentów I roku studiów stacjonarnych. Przewód habilitacyjny pt. „ Odbicia nieobecności” zamknięty w 2014 roku. Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa i rysunku.

kIRk – to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open’er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Po 20 latach działaności kIRk znowu wraca. Choć tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Trębacz Olgierd Dokalski i dubmaster Paweł Bartnik dokooptowali do składu grającego na duduku Stanisława Matysa. Matys wraz z Dokalskim tworzą sekcję dętą, która stanowi rdzeń tożsamości „nowego” kIRka. Dwa odrębne żywioły, duduk i trąbka, wygrywają proste, zatopione w bezczasie tematy. Bartnik na żywo przechwytuje tematy i subtelnie przetwarza je, loopuje i rozrzuca w przestrzeni. Liczy się brzmienie i jego niespieszna fluktuacja. kIRk nie chce już epatować. Pragnie koić.
Ernest Ziemianowicz – urodził się w 1986 roku w Warszawie. Tam też ukończył Wydział Grafiki ASP. Interesuje się animacją, video mappingiem i grafiką cyfrową. ZWIDY to instalacja multimedialna autorstwa Ernesta Ziemianowicza towarzysząca zespołowi KIRk. Składa się z tkanego ekranu na którym wyświetlana jest animacja. Dzięki reliefowi i fakturze tkaniny wyświetlany obraz nabiera dodatkowego wymiaru.

Urodził się w 1964 roku w Tarnowie. Malarstwo studiował w WSP w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę zajmuje się też działaniami parateatralnymi i performance. Nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem, działał na różnych szczeblach edukacji w różnych jej formach . Pracował zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz szkole średniej. Był wykładowcą Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Wraz z Elżbietą i Witoldem Pazera prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też organizował plenery, seminaria, wykłady i warsztaty we współpracy z InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) Polski Komitet w Łodzi i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie np. Sztuka w procesie edukacji. Stworzył w TCK autorski teatr plastyczny APRAPLA, który swoje realizacje prezentował na różnych festiwalach np. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie oraz Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie. Pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie gdzie nauczał malarstwa i rysunku. Jest wykładowcą na podyplomowym kursie z zakresu „Sztuka” organizowanym przez MCDN. Wielokrotnie był komisarzem wystaw sztuki. Do 2015 roku pełnił funkcję wiceprezesa w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski. Jest autorem pomników Jana Szczepanika polskiego Edisona oraz Andrzeja Małkowskiego twórcę skautingu w Polsce oraz hetmana Jana Tarnowskiego, usytuowanych w centrum Tarnowa. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Aktorka i wokalistka, stworzyła projekt „Od nocy do nocy” z którym wystąpiła na ponad 250 scenach muzycznych. W repertuarze znajdują się utwory z najsłynniejszych polskich filmów i musicali, takich jak między innymi: „Noce i dnie”, „Vabank” oraz cykl tang Astora Piazzolli. Joanna Aleksandrowicz miała okazję wystąpić podczas Festiwalu Literackiego Noblistki Olgi Tokarczuk. W grudniu 2020 roku odbyła się premiera pierwszego albumu zespołu Joanny Aleksandrowicz – płyty “Od Nocy do Nocy” w złotym wydaniu, który przenosi słuchaczy w świat nieoczywistych barw musicali i kultowych filmów.

Grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 r. uczył się w Schule für Gestaltung w St.Gallen w Szwajcarii. Po powrocie, w latach 1997–1999, asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Plakatu prof. Lecha Majewskiego na warszawskiej ASP. W latach 2003-2004 zbierał doświadczenia jako stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy). Od 2006 prowadzi zajęcia na ASP w Warszawie, gdzie otrzymał stopień doktora (doktor habilitowany od 2020). Wykładowca również w: Miami Advertising School w Warszawie, Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei i Bukareszcie. Prace w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Poznania, Toyamy, Trnavy i Warszawy. Założyciel Zerkaj Studio (www.zerkajstudio.pl)

Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Przez wiele lat była asystentem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Pabla. Od momentu otrzymania dyplomu uczelni związana jest z nią pracą dydaktyczną.
Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla studentów lat młodszych na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także studentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk na kierunku Grafika multimedia.
Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.
Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii. W swojej pracy artystycznej odnosi się zawsze do natury.

Urodzona w 1990 r. w Chojnicach, na Pomorzu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naukę malarstwa i rysunku pobierała w pracowni prof. Andrzeja Sadowskiego. Sposobem jej artystycznej wypowiedzi jest rysunek oraz malarstwo. Twórczość malarki oscyluje wokół sztuki figuratywnej, wyszczególniając postać kobiecą. Działając w duchu impresjonizmu, artystka jest skoncentrowana na emocjonalnej sile obrazu. Sztuka zabarwiona erotyzmem, emanuje kobiecą zmysłowością i świadomie wymierzoną prowokacją.

Urodzony w 1994 roku w Warszawie. Ukończył wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz otrzymał dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Brał udział w XI edycji wystawy Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie. Trzykrotnie uzyskał stypendium rektorskie dla najlepszych studentów. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych m. in.: Relacja zdarzeń, Galeria Apteka Sztuki (2021). Ekspozycja grafik Pamięć w Galerii Direct Art Action, Birmingham (2020). Uczestnictwo w wystawie Coming Out (2019). Wystawa grafik Pamięć podczas II International Festival of Art Schools Turin (2019). Uczestnik happeningu Tratwa Meduzy na podstawie obrazu Théodore’a Géricaulta oraz Pingwin, Pingwinica przy współpracy z E.L.N.B (Eksperymentalnym Laboratorium Naukowo Badawczym). Działalność była prezentowana podczas zbiorowej wystawy retrospektywnej Rozbitkowie sensu, Galeria Salon Akademii (2019). Uczestnik wystawy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej – KISSPRINT, Symfonia Warsovia (2018). Brał udział w wystawach grafiki we Lwowie, Belgradzie oraz w Galerii u Dyplomatów przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2017). Uczestnik międzynarodowej wymiany z uczelnią Universität der Künste w Berlinie oraz współuczestnik performance’u pt.: Wihajster, Swallow, Freightag organizowanego w ramach współpracy, Galeria Salon Akademii (2017). Działa interdyscyplinarnie. Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz eksperymentuje z fotografią i formą video. Stara się nadać swoim wypowiedziom jednoznaczną, uderzającą formę. W swoich działaniach eksponuje intymność, budując przestrzeń wokół własnej sylwetki, włączając przy tym reakcje na aktualny rozwój wydarzeń.

Urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Tłumaczenia na języki: duński, angielski, niemiecki, rumuński – w procesie. Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kulturalna. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką. Fotografka. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”). Mieszka w Krakowie. Pracuje nad debiutem prozatorskim.

“Wszyscy rysują w dzieciństwie. Ale niektórzy nie chcą przestać! Kiedy byłam mała lepiłam z plasteliny i rysowałam dla zabawy, a potem zupełnie serio skończyłam wydział Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni grafiki warsztatowej. Grafiką artystyczną zajmowałam się przez kilka lat, aż zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę chcę projektować i ilustrować książki- różne, różniste, czasem pogodne a czasem mroczne opowieści dla dzieci i młodzieży. I udało się! Oprócz ilustrowania projektuję layouty książkowe, czyli wymyślam sposób w jaki układa się na stronach tekst i ilustrację oraz okładki, zdarza się, że również do bardzo poważnych, naukowych publikacji. Współpracuję z wieloma polskimi wydawcami. Zrobiłam jeden krótki film animowany o nurku pływającym w oceanie pełnym warzyw, może widzieliście go w telewizji Nick Jr, projektowałam podręczniki, zajmuję się także powieściami graficznymi dla dorosłych a ostatnio zilustrowałam książkę, której filmowa adaptację można oglądać w kinach (“Za duży na bajki”).
Mieszkam w Warszawie, ranek zaczynam od długiego spaceru z moim psem po lesie i pewnie dlatego każdy mój dzień jest udany. Kiedy tylko mam taką okazję, umieszczam mojego czworonożnego przyjaciela na ilustracjach (ale to tajemnica). Najbardziej lubię rysować ludzi, zwłaszcza tych uczuciowych i pełnych emocji.”

Joanna Bejm – śpiew
Kamil Barański – fortepian
Michał Jurkiewicz – altówka, instrumenty klawiszowe

Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał (1995 r.) w Pracowni Plakatu prowadzonej przez prof. Macieja Urbańca. W latach 1995-2001 był asystentem w pracowni prof. Henryka Chylińskiego. A następnie do roku 2006 prowadził zajęcia z liternictwa dla studentów I i II roku studiów niestacjonarnych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. W 2006 roku objął licencjacką Pracownię Projektowania Graficznego na studiach niestacjonarnych. Od 2007 roku prowadzi zajęcia w Pracowni Podstaw Projektowania na studiach stacjonarnych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Oprócz plakatów, zajmuje się projektowaniem identyfikacji wizualnych, opracowaniem graficznym albumów, katalogów, wydawnictw fonograficznych. Zajmuje się również projektowaniem niestandardowych kampanii reklamowych i opraw graficznych imprez o charakterze ogólnopolskim (m.in. TVP – Opole 2007; II i III Forum Funduszy Europejskich w Warszawie). Od 2006 r. Piotr Garlicki prowadzi opiekę artystyczną i projektuje oprawy graficzne spektakli Teatru Montownia. Jego plakaty prezentowane są od wielu lat na wystawach w kraju i za granicą (m.in. Czechy, Francja, Rosja, Ukraina, Chiny, Egipt, Boliwia). Jest laureatem wielu nagród I wyróżnień, m.in.: brązowy medal na 18 BPP w Katowicach (2003 r.); nagroda Rektora ASP w Katowicach na 19 BPP (2005 r.); I miejsce w konkursie na znak MTSG IMPRINT (2007 r.), nagroda fundowana na 20 BPP (2007 r.); nagroda Rektora ASP w Warszawie (2009 r.); brązowy medal Effie Awards (2014 r.); złoty medal Golden Arrow (2015 r.). Plakaty Piotra Garlickiego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galerii Morawskiej w Brnie (Czechy), Galerii Plakatu w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach, Instytucie Teatralnym w Warszawie, Nowej BibliotekiAleksandryjskiej w Egipcie, Town of Chaumont (Bibliotheque Nationale de France), China Productivity Center (Chiny), Central House of Artists (Rosja) i kolekcjach prywatnych.

Artystka–Malarka. Urodziła się 1962 roku w Warszawie.
W 1991 roku ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarskiej prof. Aleksandra Kozyrskiego, przez rok równocześnie uczestnicząc w zajęciach w Pracowni Litografii prof. Romana Artymowskiego.
Od trzydziestu lat zajmuje się malarstwem.

Pochodzi z Nowego Sącza, aktualnie mieszka niedaleko Puszczy Niepołomickiej. Jest pisarką. Studia ukończyła na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała w szkole jako nauczycielka języka polskiego, a następnie niemieckiego. Jak sama mówi, tworzy opowieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu i dobrych emocji, choć nie ucieka od życiowych problemów i prawdy. Swoją twórczość kieruje głównie do kobiet. Niewątpliwie jest mistrzynią lekkiego pióra, która w swoim dorobku ma wydanych ponad 30 książek obyczajowych. Znajdziemy w nich przesłanie, że każdy problem można rozwiązać, a los i tak szykuje dla każdego coś dobrego, pomimo licznych przeszkód. Swoją pierwszą książkę wydała w 2011 roku, tuż przed 40 urodzinami. “Prom do Kopenhagi” został bardzo ciepło przyjęty przez czytelniczki. Jest autorką znanej “Sagi rodu Cantendorfów”, liczącej trzy tomy wciągającej opowieści o losach hrabiego Aleksandra i Kate Middleton. Wśród najpopularniejszych powieści pisarki na uwagę zasługuje „Szczęście nad horyzontem”, “Pojedynek uczuć”, a także “Tajemnica zamku”. Krystyna Mirek współpracuje z wieloma wydawnictwami, m.in.: Wydawnictwem Edipresse Książki, Wydawnictwem Filia oraz Wydawnictwem Znak.

Urodziła się w Kielcach w 1988 roku. W latach 2008-2013 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka, aneks z rysunku w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych . Może również pochwalić się licznymi osiągnięciami artystycznymi między innymi: Nagrodą Marszałka województwa Świętokrzyskiego w Interdyscyplinarnym konkursie plastycznym „Przedwiośnie 41”, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach czy przyznanym w 2020 roku rocznym stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jedna z prac artystki „Rozpocząć wszystko jeszcze raz od nowa” 2016 znalazła się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje głównie w technice cyfrowej. W jej pracach można odnaleźć elementy fotografii konceptualnej, szeroko pojętego pejzażu, fotografii socjologicznej i podróżniczej. Pomysłodawczyni i kuratorka kilkunastu konkursów fotograficznych. Jurorka w konkursach krajowych i międzynarodowych. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca.

Ur. 10 maja 1950 w Chełmży. Polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor z kręgu poezji śpiewanej.
Uczestnik pierwszej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej. Członek zespołu Wolna Grupa Bukowina, założyciel grupy S.A.D. (Samozwańcza Akademia Dźwięku – zespół istniał przez pięć miesięcy 1999 roku). W swoim dorobku ma również solową płytę Eldorado (2004). Mieszka w Jeleniej Górze.

Urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Studiowała grafikę i malarstwo w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel. Miała 24 wystawy indywidualne, m.in. w Slag Gallery w Nowym Jorku (2019), Galerie Lindner w Wiedniu (2017), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012). Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2013 została laureatem Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles a w 2015 otrzymała Nagrodę Arteonu za 2014 rok.

Malarka – performerka – video artystka. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności.

Grafik, rysownik, malarz, podróżnik. Urodził się we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1984 r. Od 1987 roku pracuję na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. Jest profesorem zwyczajnym, prowadzi Pracownię Struktur Wizualnych

Urodził się w 1982 roku. W latach 2002-2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2005-06 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplom z wyróżnieniem rektora realizował u prof. Lecha Majewskiego, aneks z rysunku u prof. Henryka Gostyńskiego. Od 2008 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 2008-10 na Wydziale Sztuki Mediów a od 2010 roku na Wydziale Grafiki w pracowni malarstwa. Zorganizował i brał udział łącznie w ponad piętnastu wystawach w kraju i za granicą. W 2013 roku założył formację artystyczną Cyrk Wójcika. Zajmuje się malarstwem, fotografią i działaniami intermedialnymi.

Urodziła się 1994r. w Warszawie. Studiowała na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP w latach: 2015-2020 r. Dyplom wraz z aneksem zatytułowany: „Nienawidząc obrazu” obroniła we Wrześniu 2020r. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów: 2019-2020. W trakcie studiów współpracowała z Akademickim Biurem Karier: organizacja warsztatów w ramach wydarzeń: Noc Muzeów w Ministerstwie Szkolnictwa i Edukacji (2018); Warsztaty Plakatu, dziedziniec ASP (organizator:Niepodległa, 2019).
Wydarzenia i Festiwale
Mały Festiwal Form Artystycznych to najważniejsza impreza organizowana przez Małą Galerię. Festiwal zrodził się w 1993 roku. Do wystaw, spotkań i koncertów zapraszani są wybitni artyści i osobowości twórcze. Festiwal jest przeglądem dokonań w sztuce współczesnej. Na jego niepowtarzalny charakter składają się oryginalne aranżacje wystaw i tworzenie przyjaznych, artystycznych klimatów podczas spotkań i koncertów. Na program kolejnych edycji składają się wystawy plastyczne, a także imprezy obrazujące dokonania w innych dziedzinach sztuki, w formie wieczorów poezji, koncertów, spektakli teatralnych, recitali, happeningów, performance, spotkań autorskich itp. W czasie trwania Festiwalu Nowy Sącz staje się prawdziwym centrum kultury polskiej, a mieszkańcy miasta mają okazję obcowania ze sztuką i jej wybitnymi twórcami.


