Projekt realizowany przez Nowosądecką Małą Galerię, którego założeniem jest dotarcie za pomocą Internetu zarówno do świadomych odbiorców sztuki, jak i zaciekawienie tych potencjalnych odbiorców, którzy być może do tej pory nie mieli możliwości kontaktu bezpośredniego z twórczością artystyczną.

Chcieliśmy stworzyć pytania na tyle uniwersalne, żeby móc zadać je różnym twórcom, bez względu na to czy znajdują się na początku swojej drogi twórczej, czy też mają już za sobą wieloletnie doświadczenie. Bez względu też na obszar, w którym działają (planujemy rozmawiać zarówno z artystami zajmującymi się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką artystyczną, jak i fotografią czy plakatem). Mamy nadzieję, że cykl krótkich rozmów, w których różni artyści odpowiadają na dokładnie te same pytania będzie dodatkowo ciekawy dla odbiorców, dzięki możliwości zobaczenia różnorodności podejścia do tego samego tematu.

Zdzisława Ludwiniak

Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Przez wiele lat była asystentem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Pabla. Od momentu otrzymania dyplomu uczelni związana jest z nią pracą dydaktyczną.
Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla studentów lat młodszych na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także studentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk na kierunku Grafika multimedia.
Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.
Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii. W swojej pracy artystycznej odnosi się zawsze do natury.

Kamila Ossowska

Urodzona w 1990 r. w Chojnicach, na Pomorzu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naukę malarstwa i rysunku pobierała w pracowni prof. Andrzeja Sadowskiego. Sposobem jej artystycznej wypowiedzi jest rysunek oraz malarstwo. Twórczość malarki oscyluje wokół sztuki figuratywnej, wyszczególniając postać kobiecą. Działając w duchu impresjonizmu, artystka jest skoncentrowana na emocjonalnej sile obrazu. Sztuka zabarwiona erotyzmem, emanuje kobiecą zmysłowością i świadomie wymierzoną prowokacją.

Arkadiusz Glegoła

Urodzony w 1994 roku w Warszawie. Ukończył wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz otrzymał dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Brał udział w XI edycji wystawy Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie. Trzykrotnie uzyskał stypendium rektorskie dla najlepszych studentów. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych m. in.: Relacja zdarzeń, Galeria Apteka Sztuki (2021). Ekspozycja grafik Pamięć w Galerii Direct Art Action, Birmingham (2020). Uczestnictwo w wystawie Coming Out (2019). Wystawa grafik Pamięć podczas II International Festival of Art Schools Turin (2019). Uczestnik happeningu Tratwa Meduzy na podstawie obrazu Théodore’a Géricaulta oraz Pingwin, Pingwinica przy współpracy z E.L.N.B (Eksperymentalnym Laboratorium Naukowo Badawczym). Działalność była prezentowana podczas zbiorowej wystawy retrospektywnej Rozbitkowie sensu, Galeria Salon Akademii (2019). Uczestnik wystawy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej – KISSPRINT, Symfonia Warsovia (2018). Brał udział w wystawach grafiki we Lwowie, Belgradzie oraz w Galerii u Dyplomatów przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2017). Uczestnik międzynarodowej wymiany z uczelnią Universität der Künste w Berlinie oraz współuczestnik performance’u pt.: Wihajster, Swallow, Freightag organizowanego w ramach współpracy, Galeria Salon Akademii (2017). Działa interdyscyplinarnie. Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz eksperymentuje z fotografią i formą video. Stara się nadać swoim wypowiedziom jednoznaczną, uderzającą formę. W swoich działaniach eksponuje intymność, budując przestrzeń wokół własnej sylwetki, włączając przy tym reakcje na aktualny rozwój wydarzeń.

Małgorzata Lebda

Urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Tłumaczenia na języki: duński, angielski, niemiecki, rumuński – w procesie. Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kulturalna. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką. Fotografka. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”). Mieszka w Krakowie. Pracuje nad debiutem prozatorskim.

Marta Krzywicka

„Wszyscy rysują w dzieciństwie. Ale niektórzy nie chcą przestać! Kiedy byłam mała lepiłam z plasteliny i rysowałam dla zabawy, a potem zupełnie serio skończyłam wydział Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni grafiki warsztatowej. Grafiką artystyczną zajmowałam się przez kilka lat, aż zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę chcę projektować i ilustrować książki- różne, różniste, czasem pogodne a czasem mroczne opowieści dla dzieci i młodzieży. I udało się! Oprócz ilustrowania projektuję layouty książkowe, czyli wymyślam sposób w jaki układa się na stronach tekst i ilustrację oraz okładki, zdarza się, że również do bardzo poważnych, naukowych publikacji. Współpracuję z wieloma polskimi wydawcami. Zrobiłam jeden krótki film animowany o nurku pływającym w oceanie pełnym warzyw, może widzieliście go w telewizji Nick Jr, projektowałam podręczniki, zajmuję się także powieściami graficznymi dla dorosłych a ostatnio zilustrowałam książkę, której filmowa adaptację można oglądać w kinach („Za duży na bajki”).
Mieszkam w Warszawie, ranek zaczynam od długiego spaceru z moim psem po lesie i pewnie dlatego każdy mój dzień jest udany. Kiedy tylko mam taką okazję, umieszczam mojego czworonożnego przyjaciela na ilustracjach (ale to tajemnica). Najbardziej lubię rysować ludzi, zwłaszcza tych uczuciowych i pełnych emocji.”

Joanna Bejm, Kamil Barański, Michał Jurkiewicz

Joanna Bejm – śpiew

Kamil Barański – fortepian

Michał Jurkiewicz – altówka, instrumenty klawiszowe

Piotr Garlicki

Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał (1995 r.) w Pracowni Plakatu prowadzonej przez prof. Macieja Urbańca. W latach 1995-2001 był asystentem w pracowni prof. Henryka Chylińskiego. A następnie do roku 2006 prowadził zajęcia z liternictwa dla studentów I i II roku studiów niestacjonarnych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. W 2006 roku objął licencjacką Pracownię Projektowania Graficznego na studiach niestacjonarnych. Od 2007 roku prowadzi zajęcia w Pracowni Podstaw Projektowania na studiach stacjonarnych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Oprócz plakatów, zajmuje się projektowaniem identyfikacji wizualnych, opracowaniem graficznym albumów, katalogów, wydawnictw fonograficznych. Zajmuje się również projektowaniem niestandardowych kampanii reklamowych i opraw graficznych imprez o charakterze ogólnopolskim (m.in. TVP – Opole 2007; II i III Forum Funduszy Europejskich w Warszawie). Od 2006 r. Piotr Garlicki prowadzi opiekę artystyczną i projektuje oprawy graficzne spektakli Teatru Montownia. Jego plakaty prezentowane są od wielu lat na wystawach w kraju i za granicą (m.in. Czechy, Francja, Rosja, Ukraina, Chiny, Egipt, Boliwia). Jest laureatem wielu nagród I wyróżnień, m.in.: brązowy medal na 18 BPP w Katowicach (2003 r.); nagroda Rektora ASP w Katowicach na 19 BPP (2005 r.); I miejsce w konkursie na znak MTSG IMPRINT (2007 r.), nagroda fundowana na 20 BPP (2007 r.); nagroda Rektora ASP w Warszawie (2009 r.); brązowy medal Effie Awards (2014 r.); złoty medal Golden Arrow (2015 r.). Plakaty Piotra Garlickiego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galerii Morawskiej w Brnie (Czechy), Galerii Plakatu w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach, Instytucie Teatralnym w Warszawie, Nowej BibliotekiAleksandryjskiej w Egipcie, Town of Chaumont (Bibliotheque Nationale de France), China Productivity Center (Chiny), Central House of Artists (Rosja) i kolekcjach prywatnych.

Dorota Cieślińska-Brodowska

Artystka–Malarka. Urodziła się 1962 roku w Warszawie.

W 1991 roku ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarskiej prof. Aleksandra Kozyrskiego, przez rok równocześnie uczestnicząc w zajęciach w Pracowni Litografii prof. Romana Artymowskiego.

Od trzydziestu lat zajmuje się malarstwem.

Krystyna Mirek

Pochodzi z Nowego Sącza, aktualnie mieszka niedaleko Puszczy Niepołomickiej. Jest pisarką. Studia ukończyła na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała w szkole jako nauczycielka języka polskiego, a następnie niemieckiego. Jak sama mówi, tworzy opowieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu i dobrych emocji, choć nie ucieka od życiowych problemów i prawdy. Swoją twórczość kieruje głównie do kobiet. Niewątpliwie jest mistrzynią lekkiego pióra, która w swoim dorobku ma wydanych ponad 30 książek obyczajowych. Znajdziemy w nich przesłanie, że każdy problem można rozwiązać, a los i tak szykuje dla każdego coś dobrego, pomimo licznych przeszkód. Swoją pierwszą książkę wydała w 2011 roku, tuż przed 40 urodzinami. „Prom do Kopenhagi” został bardzo ciepło przyjęty przez czytelniczki. Jest autorką znanej „Sagi rodu Cantendorfów”, liczącej trzy tomy wciągającej opowieści o losach hrabiego Aleksandra i Kate Middleton. Wśród najpopularniejszych powieści pisarki na uwagę zasługuje „Szczęście nad horyzontem”, „Pojedynek uczuć”, a także „Tajemnica zamku”. Krystyna Mirek współpracuje z wieloma wydawnictwami, m.in.: Wydawnictwem Edipresse Książki, Wydawnictwem Filia oraz Wydawnictwem Znak.

Emilia Dragosz

Urodziła się w Kielcach w 1988 roku. W latach 2008-2013 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka, aneks z rysunku w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych . Może również pochwalić się licznymi osiągnięciami artystycznymi między innymi: Nagrodą Marszałka województwa Świętokrzyskiego w Interdyscyplinarnym konkursie plastycznym „Przedwiośnie 41”, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach czy przyznanym w 2020 roku rocznym stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jedna z prac artystki „Rozpocząć wszystko jeszcze raz od nowa” 2016 znalazła się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Alicja Przybyszowska

Urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje głównie w technice cyfrowej. W jej pracach można odnaleźć elementy fotografii konceptualnej, szeroko pojętego pejzażu, fotografii socjologicznej i podróżniczej. Pomysłodawczyni i kuratorka kilkunastu konkursów fotograficznych. Jurorka w konkursach krajowych i międzynarodowych. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca.

Wojciech Jarociński

Ur. 10 maja 1950 w Chełmży. Polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor z kręgu poezji śpiewanej.
Uczestnik pierwszej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej. Członek zespołu Wolna Grupa Bukowina, założyciel grupy S.A.D. (Samozwańcza Akademia Dźwięku – zespół istniał przez pięć miesięcy 1999 roku). W swoim dorobku ma również solową płytę Eldorado (2004). Mieszka w Jeleniej Górze.

Anna Szprynger

Urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Studiowała grafikę i malarstwo w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel. Miała 24 wystawy indywidualne, m.in. w Slag Gallery w Nowym Jorku (2019), Galerie Lindner w Wiedniu (2017), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012). Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2013 została laureatem Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles a w 2015 otrzymała Nagrodę Arteonu za 2014 rok.

Izabela Chamczyk

Malarka – performerka – video artystka. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności.

Krzysztof Trusz

Grafik, rysownik, malarz, podróżnik. Urodził się we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1984 r. Od 1987 roku pracuję na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. Jest profesorem zwyczajnym, prowadzi Pracownię Struktur Wizualnych

Stanisław Wójcik

Urodził się w 1982 roku. W latach 2002-2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2005-06 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplom z wyróżnieniem rektora realizował u prof. Lecha Majewskiego, aneks z rysunku u prof. Henryka Gostyńskiego. Od 2008 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 2008-10 na Wydziale Sztuki Mediów a od 2010 roku na Wydziale Grafiki w pracowni malarstwa. Zorganizował i brał udział łącznie w ponad piętnastu wystawach w kraju i za granicą. W 2013 roku założył formację artystyczną Cyrk Wójcika. Zajmuje się malarstwem, fotografią i działaniami intermedialnymi.

Agnieszka Sztejerwald

Urodziła się 1994r. w Warszawie. Studiowała na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP w latach: 2015-2020 r. Dyplom wraz z aneksem zatytułowany: „Nienawidząc obrazu” obroniła we Wrześniu 2020r. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów: 2019-2020. W trakcie studiów współpracowała z Akademickim Biurem Karier: organizacja warsztatów w ramach wydarzeń: Noc Muzeów w Ministerstwie Szkolnictwa i Edukacji (2018); Warsztaty Plakatu, dziedziniec ASP (organizator:Niepodległa, 2019).

Wydarzenia i Festiwale

Mały Festiwal Form Artystycznych to najważniejsza impreza organizowana przez Małą Galerię. Festiwal zrodził się w 1993 roku. Do wystaw, spotkań i koncertów zapraszani są wybitni artyści i osobowości twórcze. Festiwal jest przeglądem dokonań w sztuce współczesnej. Na jego niepowtarzalny charakter składają się oryginalne aranżacje wystaw i tworzenie przyjaznych, artystycznych klimatów podczas spotkań i koncertów. Na program kolejnych edycji składają się wystawy plastyczne, a także imprezy obrazujące dokonania w innych dziedzinach sztuki, w formie wieczorów poezji, koncertów, spektakli teatralnych, recitali, happeningów, performance, spotkań autorskich itp. W czasie trwania Festiwalu Nowy Sącz staje się prawdziwym centrum kultury polskiej, a mieszkańcy miasta mają okazję obcowania ze sztuką i jej wybitnymi twórcami.