17.01. 2024
Chris Jarrett – muzyka na żywo
Muzyka na żywo w wykonaniu Chrisa Jarretta do wyświetlanego filmu "Pancernik Potiomkin" w reżyserii Siergieja Eisensteina.

CHRIS JARRETT, syn słowiańskiej rodziny, urodził się w 1956 roku w Allentown, a dorastał w lasach Appalachów. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 13 lat, bezpłatnych lekcji udzielał mu wielki austriacki pianista Vinzenz Ruzicka. Po ukończeniu szkoły średniej studiował grę na fortepianie i historię muzyki w Konserwatorium Oberlin w Ohio. Wyraźnie niezadowolony z elitarności owej placówki i bez grosza przy duszy, rozpoczął swoje lata wędrówki. Pracował i mieszkał jako rybak krewetek w Zatoce Meksykańskiej, pracownik fabryki w Teksasie, urzędnik w Nowym Jorku i pomoc kuchenna w Londynie. Podjęte przez niego prace pozwoliły mu na opłacenie podstawowych kosztów związanych z egzystencją, przy jednoczesnym doświadczeniu różnych form życia. Ostatecznie znalazł się w Europie.

Jego kariera rozpoczęła się w 1985 roku w Oldenburgu w Niemczech. Tam ponownie poświęcił się muzyce, przekształcając swoje doświadczenia z młodości i lata wędrówki w muzykę. W tym czasie ukazały się jego pierwsze płyty („Taniec na wulkanie”, „Outcry”) , jak również muzyka baletowa „Dla Anne Frank” i jego pierwszy symfoniczny utwór („… Loves Me Not”).

Od 1988 do 1989 roku wykładał na Uniwersytecie Carl-von-Ossietzky w Oldenburgu, angażując się bardziej w występy na żywo. Komponował muzykę filmową , jak np. „Happy End” (reż. W. Pfeiffer ) oraz choreodramę „Long Play” dla Narodowego Teatru Subotica (Nada Kokotović). Od 1989 do 1994 roku Chris Jarrett występował w Polsce, Włoszech, USA i Związku Radzieckim. Po wydaniu płyty „Fire” Jarrett zajął się pisaniem muzyki do filmu „Faust” (reż. W. Murnau ). Od 1994 do 1996 roku objechał Europę ze swoją muzyką do niemego filmu „Pancernik Potiomkin” (reż. Siergiej Eisenstein). Pracował również nad operą „Donne – poetycka opera”. Kolejna jego płyta to „Live in Tübingen”.

 

Jarret otrzymał nagrodę od prezydenta Niemiec – Richarda von Weizsäckera. Z tej okazji stworzył kompozycję dla Teatru Tańca Ręce. Dzięki współpracy z D. Petzold , G. Pietsch i H. Naehring powstały nowe utwory i zespół o nazwie Wege (Ścieżki). Latem 1996 roku Jarrett koncertował w Tunezji z lutnistą Zin el- Abidina oraz występował w programach telewizyjnych. Koncerty te spowodowały powstanie międzynarodowej grupy Les Musiciens du Monde z bazą w Tunisie (Tunezja).

W 1997 roku oprócz koncertów w Szwecji, Danii, Niemczech i Francji Chris Jarrett otrzymał zlecenie na „Gesamtkunstwerk” razem z niemiecką artystką Isabelle Federkeil.

Po kilku koncertach w Teksasie, gdzie Jarrett poznał meksykańskiego gitarzystę Roberto Limona, napisał koncert gitarowy. W tym czasie również zakończył nagrywanie sesji wraz ze słynnym węgierskim skrzypkiem Zoltanem Lantosem i zamknął niezwykle udany solowy, pianistyczny objazd po salach koncertowych na Ukrainie. W 1998 roku, oprócz swojej normalnej działalności koncertowej, artysta stworzył dwie większe kompozycje: „Spes Unica” (dla dwóch wokalistów i zespołu kameralnego) oraz „The Ommmmm Kantata” (na chór żeński i rock band ). W 1999 roku kompozytor kontynuował tournée jako solista , ale także koncertował z Zoltanem Lantosem, Rameshem Shothamem i Urną Czahar Tugchi. Lata 1999–2000 poświęcił na ukończenie opery „John Donne”.

Chris Jarrett w latach 2001–2002 koncertował w Polsce, Niemczech, Jugosławii i Francji, ale poświęcił się również dla Chris Jarrett Trio (współtworzone z muzykami takimi jak: W. Dauner i DR Davies). Trio miało okazję zagrać na otwarciu Teatru w Stuttgarcie w kwietniu 2003 roku. W tym roku również odbyła się premiera „Romea i Julii” Szekspira w Teatrze Młodego Człowieka w Düsseldorfie w reżyserii Guido Schumachera oraz z nową muzyką sceniczną skomponowaną przez Jarretta. Podczas solowej trasy po Serbii w listopadzie Chris Jarrett grał w znanej Kolarac Hall w Belgradzie.

Poznanie greckiego pianisty Joula Zografou pozwoliło na utworzenie składu „Suite Grecque”. Muzyka (na dwa fortepiany, klarnet i perkusję) opierała się na tanecznych rytmach greckiej muzyki tradycyjnej, ale wprowadzała w XXI wiek za pomocą nowych harmonizacji i nowoczesnych technik. Pierwsze występy odbyły się w Atenach, Tebach i Aleksandroupolis. W 2004 roku koncerty solowe i trio zaprowadziły Jarretta do Austrii, Szwajcarii, Bawarii i Maroka.

We wrześniu miała miejsce premiera dokumentalnego filmu artystycznego „Geträumtes Leben – Gelebter Traum” („Dreamed Life – Życie snem”, Karl- Heinz Heilig – reżyseria, Chris Jarrett –muzyka). W końcu tego roku artysta koncertował w Kairze. Z programem „Suite Grecque” występował w Operze. Na początku 2005 roku powstała nowa grupa: Four Free. Trzech genialnych muzyków improwizacyjnych we Francji (Adrien Dennefeld – gitara elektryczna; Jérôme Fohrer – kontrabas oraz Pascal Gully – perkusja) i Chris Jarrett współtworzyli zespół z ich własnym, wyjątkowym dźwiękiem. Jeszcze tego samego roku powstał utwór napisany specjalnie na występ podczas Mistrzostw Świata piłki nożnej w Niemczech w 2006 roku „Viertelfinale” („Ćwierćfinał”) na 11 strun i dyrygenta – sędziego, sprowadzający motywy tłumaczenia meczu piłki nożnej na język muzyki współczesnej.

Niedaleko Paryża w październiku 2006 roku urodził się mu się syn – Ivan Shaoki Jarrett. Chris Jarrett przeprowadził się tam na krótko przed narodzinami syna i gdzie pozostał przez kolejne półtora roku, niemal całkowicie ignorując swoją muzyczną karierę. Potem wrócił do Niemiec (Nadrenia-Palatynat) na początku 2008 roku odnawiając swoją kompozytorską pracę. W 2009 roku Chris Jarrett zaczął pracę z wirtuozowskim tureckim kompozytorem Ismael Türkerem. Koncertował w Niemczech i Kanadzie ze swoim nowym programem solo. We wrześniu ukazała się pierwsza płyta jego kwartetu Four Free – „Gabinet Figur Woskowych”.

W 2010 roku oprócz koncertów solo oraz warsztatów pianistycznych Chris Jarett akompaniował sopranowi Jayne Cassalman w recitalach, koncertując z Four Free – m.in. w Wiedniu i na Jazzbina Pula Jazz Festival. Komponował utwory na zamówienie dla Offenbach Festival w Bad Ems w Niemczech.

Jego muzyka wywodzi się z chęci komunikowania się. Muzyka jest tak zróżnicowana, jak jego pomysły, które przekształca w dźwięki. Ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii jazzu. Spektrum jego wypowiedzi jest szerokie: dzikie, rytmiczne, ironiczne, epickie, melancholijne, dziwaczne , mistyczne i jazzy. Został zainspirowany przez różne style muzyczne, z różnych czasów i kompozytorów. Wielkie wpływy, które można usłyszeć w jego muzyce, pochodzą od Johannesa Ockeghema, Siergieja Prokofiewa, Charlesa Mingusa i Franka Zappy.

http://www.chrisjarrett.de/index.php/en/

SIERGIEJ MICHAJŁOWICZ EISENSTEIN urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w styczniu 1898 roku w Rydze. Jego Ojciec Michaił Eisenstein, który był architektem, dbając o wszechstronne wykształcenia syna, przekonał młodego Eisensteina do podjęcia studiów w petersburskim Instytucie Inżynierii na Wydziale Architektury. Po wybuchu wojny domowej, przerwał studia w 1918 roku i wstąpił do Armii Czerwonej. Tam rozwinęła się Jego pasja teatralna, jednakże teatr wtedy miał wyłącznie funkcje sztuki agitacyjnej. Po dwóch latach opuścił Armie, wyjechał do Moskwy gdzie podjął studia w Akademii Sztabu Generalnego, studiując język japoński. Po przerwaniu z powodu biedy studiów, rozpoczął współprace z teatrem Kultury Proletariackiej (Proletkultu) w którym najpierw projektował scenografie a z czasem zajął się reżyserowaniem spektakli. W 1921 roku wstąpił do Państwowej Wyższej Pracowni Reżyserii która była prowadzona przez Wsiewołoda Meyerholda.

W 1924 roku miał miejsce Jego debiut filmowy. Na zlecenie partii komunistycznej wyreżyserował film „Strajk”, w którym używając swojej eksperymentalnej metody montażu atrakcji, przeciwstawił krwawą masakrę protestujących robotników z ujęciami z rzeźni, co dało wyraźny przekaz ideologiczny.

Powstały w 1925 roku „Pancernik Potiomkin” jest filmem pokazującym autentyczne wydarzenie zbrojnego buntu załogi czarnomorskiego pancernika przeciwko carskiemu dowództwu, podczas rewolucji w 1905 roku. Ten propagandowy film, gloryfikujący rewolucyjny zryw marynarzy, dzięki użytym środkom artystycznego przekazu i nowatorskiego montażu stał się jednym z najbardziej znaczących filmów w historii kina.

W 1958 roku podczas wystawy światowej w Brukseli, panel krytyków filmowych i historyków kina uznał film za największe arcydzieło sztuki filmowej w tamtym czasie.

Eisenstein w tym filmie trzymając się rygorów klasycznej narracji zastosował nowatorskie rozwiązania reżyserii i montażu. Aktorami są wyłącznie naturszczycy świetnie prowadzeni  i pokazani w niemalże paradokumentalnych, zachwycających zdjęciach Eduarda Tisse.

Twórczość Eisensteina była przedstawiana niemieckim reżyserom przez Josepha Goebbelsa jako wzór do tworzenia kinematografii nazistowskiej. Po traktacie Ribbentrop-Mołotow, Eisenstein został szefem radzieckiej komisji współpracy kulturalnej pomiędzy obydwoma krajami.

W 1943 roku na zlecenie Stalina rozpoczął zdjęcia do epopei Iwan Groźny, której pierwsza część spodobała się zleceniodawcy. Stalin sam utożsamiał się z carem, wybitnym mężem stanu, który tworzy państwo rosyjskie. Natomiast druga część pt. ”Spisek bojarów”, pokazująca carskie okrucieństwo i zbrodnie, zupełnie nie odpowiadała wizji radzieckiego przywódcy. W efekcie Stalin zakazał rozpowszechniania filmu i zablokował realizację trzeciej części epopei. Partia wydała oświadczenie w którym stwierdzono m.in., że Eisenstein ujawnia swoją nieznajomość faktów z historii pokazując nowoczesną armie Iwana Groźnego jako bandę degeneratów w stylu amerykańskiego Ku-Klux-Klanu a cara, człowieka o wielkiej charyzmie i silnym charakterze, jako słabeusza niczym Hamlet. Po tym ataku, Eisenstein przeszedł zawał serca i schorowany wycofał się całkowicie z działalności reżyserskiej.

Zmarł w Moskwie w 1948 roku.