03.03. 2023
Nata & Evgeny – performance muzyczny
Nata & Evgeny
Performance

Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich twórcze drogi zetknęły się w 2012 roku. Muzyczny projekt powstał w celu stworzenia unikalnego brzmienia dzięki połączeniu tradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary klasycznej i efektów elektronicznych.

Muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument z dawnych czasów do świata współczesnego elektronicznego środowiska.

Od 2017 roku zespół przebywa i koncertuje w różnych częściach Polski oraz za granicą. Najczęściej jednak w Poznaniu, który stał się dla nich przyjaznym domem.

 

Duet stale eksperymentuje z formami performatywnymi, które stanowią specyfikę koncertów na żywo. Koncerty te prezentowane były z wielkim sukcesem na europejskich festiwalach m.in.:

Noc Kultury (Lublin), Festiwal Żupańskiego (Poznań), Legendarny Złotów (Złotów), Music Splitz (Londyn), Musica Sakra, OSADA, Finał WOŚP (Scena Główna, Poznań), Simchat Chajim Festywal (Poznań, Buk), Regio Active (Gryfino[Pl], Greifswald, Jüdische Kulturtage (Rostock [Niemcy]), KATAPULT (Niemcy), jak i na scenach teatralnych Teatr Ośmego Dnia (Poznań), Scena na Pietrze (Poznań), Teatr Boto (Sopot).

Zespół od 2019 roku jest członkiem ZPTS (Związku Polskich Twórców Sztuki).

Uznając ich godne uwagi podejście do tworzenia nowej muzyki, Nata i Evgeny byli w 2020 roku odbiorcami „Kultura na wynos” z inicjatywy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, a w 2021 roku zostali laureatami konkursu stypendialnego Rady Miasta Poznania.

Podczas lockdownu zespół akurat w Poznaniu znalazł studio gotowe do eksperymentów z dźwiękiem i rozpoczął pracę nad nagraniem swojej muzyki. W wyniku tej współpracy udało się nagrać 11 piosenek, które wielokrotnie zaczęli grać w radiu Polski, Anglii, USA, Irlandii, Włoch, Holandii, Szwecji.

Nata – wokal, liryka, perkusja, szofar, piszczałka;

Evgeny – autor muzyki, gitara, elektronika.