24.05. 2023
Koncert “Ludzka dusza” – zespół Mattenia
Mattenia
Ludzka Dusza

Zespół ten opiera się na tekstach Mateusza, które dopełniają brzmieniem i harmonią niezwykle utalentowani muzycy – Jakub Jantczak, Martyna Kubiak, Łukasz Szostok i Arkady Ptak. Muzyka Mateusza opiera się na opowieściach wymagających od słuchacza równego zaangażowania, co u samych twórców. Teksty Mateusza skłaniają do myślenia i refleksji. W większości nie są klasycznymi piosenkami podzielonymi na zwrotki i refren. Bardziej przypominają rzekę, która płynie różnym tempem, skręcając w meandry wyobraźni i refleksyjnych pytań, by na koniec dotrzeć do morza – pointy, która czasem przynosi odpowiedź, a czasem otwiera kolejne sprawy, na które warto rzucić światło zrozumienia. W brzmieniu łączy ze sobą indie pop, folk, jazz, rap i poezję śpiewaną.

Mateusz Mattenia Trembaczowski- serce kolektywu Mattenia, główny motor napędowy, kreator i specjalista do spraw rozniecania ognia. Wokół twórczości Mateusza toczy się życie kolektywu, jest autorem repertuaru muzycznego, baśniopisarzem, performerem i reżyserem spektakli. Mattenia z zawodu jest aktorem. Pod okiem swojej profesorki – Doroty Segdy – ukończył pięcioletnie studia w PWST w Krakowie  i zaraz po nich dołączył do zespołu Ani Leśniak współtworząc teatr “Fabryka Kultury”. Członek Grupy Filmowej Darwin znany z ról  Hioba, Śmierci, czy Mikołaja Kopernika oraz tytułowej roli w serii “Mistrz Motyl”.

Z zawodu aktor, z zamiłowania muzyk – wokalista i instrumentalista. Kompozytor i autor tekstów. Gdy usłyszycie dobiegające z nieznanego miejsca dźwięki, wiedzcie, że Mateusz właśnie znalazł stojące w kącie pianino. Najczęściej jednak spotkacie go siedzącego po turecku na parapecie z pieśnią na ustach i ukulele w ręku.

Z powołania baśniarz. Pewnego dnia Mateusz usłyszał głośne nawoływanie z indiańskiej wioski; na wezwanie odpowiedział, a gdy wrócił przyniósł ze sobą ogień i baśń.

Teraz sam pisze własne baśnie, rozpala ogień i opowiada- tak, jakby robił to od zawsze. A może robił…?

Martyna Kubiak – Martyna i Mateusz znają się od liceum. Przeszli ze sobą wiele i te doświadczenia powodują, że w ich wspólnej grze łatwo można usłyszeć wieloletnią przyjaźń i drogę, którą przeszli. Drogę, która nie raz się rozwidlała, a teraz  po raz kolejny schodzi się we wspólnym tworzeniu muzyki. Martyna jest spoiwem łączącym Mattenię z poprzednim projektem Mateusza – zespołem Music Mahal. Martyna obdarzona jest głosem, który pochodzi z samego źródła miłości. Jej delikatna, precyzyjna i niezwykle wyszukana barwa nadaje brzmieniu Matteni unikatowość i niepowtarzalność.

Jakub Jantczak-  Jakub ma serce po dobrej stronie! To pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy przy pracy z tym muzykiem. Jest młodym artystą, z Akademii Muzycznej w Katowicach i poza swoimi niesamowitymi zdolnościami muzycznymi ma także niezwykłą łatwość w pracy z komputerem. W zespole zajmuje się brzmieniem, produkcją piosenek i ich jakością oraz grą na perkusji i perkusjonaliach. Zespół Matteni miał początek w salach Jogi Życia, gdzie Mateusz z Kubą zaczynali tworzyć muzykę dla zajęć z jogi. Może dlatego między Mateuszem, a Kubą panuje spokój, harmonia i lekki przepływ.

Łukasz Szostok – Historia Łukasza w zespole zaczyna się od bardzo nietypowego telefonu:„Podobno gram w twoim zespole” powiedział któregoś dnia Łukasz dzwoniąc do Mateusza. Nie znali się wtedy za dobrze. „Tak”? Odpowiedział Mateusz zdezorientowany. „No, no! Tak mi powiedział Jakub Jantczak”. „Aha no to chyba tak… grasz”. I w ten sposób Łukasz wszedł w próby i nie sposób było się nim nie zachwycić. Rzetelny, zdolny, z przepięknym głosem wpasował się w muzykę Matteni bez dwóch zdań. Któregoś dnia Mateusz wziął Kubę na bok i powiedział: „Słuchaj Kuba, super jest ten Łukasz, ale fajnie by było, jakbyś to przegadał ze mną, jak kogoś zapraszasz do zespołu”. Kuba zdziwiony podniósł brwi i powiedział: „Ale ja go nie zapraszałem”. Łukasz zaśmiał się wtedy i powiedział: „Chłopaki, ja czułem, że po prostu mam tu być”! I jest! I nikt nie wyobraża sobie, że kiedykolwiek mogło być inaczej!

Arkady Ptak – Arkady w zespole Mattenia pełni rolę basisty. Obdarzony jest niezwykłym talentem i precyzyjnym, ciepłym brzmieniem.

Jak wskazuje jego nazwisko Arkady potrafi latać, ale wie też kiedy wrócić na ziemię.

Od samego początku jego gry w zespole pojawiła się przestrzeń dla nowych eksperymentów i ciekawych aranżacji.