10.11. 2023
Laura Łącz “Między mną a Tobą”
Laura Łącz
Między mną a Tobą

Laura Łącz – aktorka, reżyser i pisarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie oraz jako drugi fakultet wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasu ukończenia Akademii Teatralnej była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała w tym teatrze wiele głównych ról kobiecych w reżyserii wybitnych reżyserów.
Zagrała kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych i serialach. Od ok. 20 lat odtwarza postać Gabrieli w serialu Klan.
Wykłada naukę o wierszu w Wyższej Szkole Managerskiej, ul. Kawęczyńska 36, na wydziale aktorskim. Od lat prowadzi Teatr „KARTA”, w ramach którego reżyseruje sztuki teatralne największych autorów światowych, dokonując własnych adaptacji. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga prowadzi dla dzieci warsztaty poetyckie i teatralne, specjalizując się przy tym w dokonywaniu adaptacji utworów literackich i pisaniu na ich podstawie własnych scenariuszy.

W dorobku literackim dla dzieci bardzo ważny i powszechnie znany jest autorski cykl teatralny pod wspólną nazwą „Pokochaj Teatr”. W ramach tego cyklu powstało 17 ponad godzinnych autorskich spektakli z piosenkami oraz Pastorałki z Mikołajem. Tekst sztuk teatralnych oraz piosenek wyłącznie autorstwa Laury Łącz. Spektakle te powstawały samoistnie, według pomysłów autorki, jak również na specjalne zamówienie firm i instytucji, np. „Rośnij Zdrowo” wystawione na zamówienie firmy DANONE POLSKA /dotyczyło oczywiście produktów żywnościowych dla dzieci/. Spektakle z cyklu „Pokochaj Teatr” rozprowadza od ok. 25 lat Agencja Artystyczna „Fantazja” i Laura Łącz zagrała przez te lata tysiące spektakli w przedszkolach, szkołach, Domach Kultury czy bibliotekach całej Polski.

Ważną nagrodą jest też nominacja do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.

Od lat prowadzi też Agencję Artystyczną i własne Wydawnictwo „Laura”. Pisze bajki, opowiadania, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, wiersze i teksty piosenek dla najmłodszych. Ostatnio ukazała się 3-tomowa powieść dla dzieci i młodzieży pt.: „Klara, królewna baletnica”, która rozeszła się w bardzo dużym nakładzie, tak że nie jest już dostępny ani jeden egzemplarz, nawet w sprzedaży internetowej. Pozycja ta natychmiast zniknęła z półek księgarskich. Tytuły kolejnych tomów: „Spełnione Marzenia”, „Sekret Czarnego Łabędzia”, „Tajemnica Starej Wieży”.

Jest autorką wierszy, bajek i opowiadań ukazujących się w czasopismach dziecięcych. Współpracowała m.in. z „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Domowym Przedszkolem”, „Ciuchcią”, „Pentliczkiem”, itp. Stale pisze utwory do podręczników szkolnych dla klas 1-3 różnych wydawnictw, np. „Grupa Edukacyjna SA”, „Wydawnictwo JUKA-91”, „Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Sp. Z o.o.”, „Wydawnictwo Szkolne PWN Sp. z o.o.”, „Zespół Edukacji Wczesno przedszkolnej” i innych. Ostatnio były to przykładowo wielonakładowe pozycje: „Razem w szkole. Edukacja wczesnoszkolna w klasie 2. Podręcznik, część 2”, „Kto mi odpowie? Elementarz kl. 1 cz. 2”, „Skarby. Moja czytanka, kl.2”, „Trampolina do szkoły. Przewodnik metodyczny cz.2”, „Nasze Razem w szkole. Edukacja wczesnoszkolna w klasie 1. Poradnik nauczyciela 3”, „Kalendarz przedszkolaka. Przewodnik metodyczny.”, „Edukacja wczesnoszkolna w klasie 1. Podręcznik z ćwiczeniami. Część 7”,  itp.  Jest aktorką i autorką często śpiewającą, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Nagrała godzinny recital, specjalnie napisanych piosenek, dla 1 programu TVP pt. „Moja maleńka muzyko…”.  Przez wiele lat prowadziła wspólnie z Wojciechem Marczykiem autorskie audycje „Lata z radiem”, według własnych scenariuszy. Chętnie pracuje bowiem w radio i dubbingu, czytając i recytując wiersze dla dzieci i dorosłych. W związku z tym, ważne w dorobku pisarskim autorki są słuchowiska radiowe, pisane dla 1 programu Polskiego Radia – cyklu „Radio Dzieciom”. Słuchowisk tych wysłuchały miliony dzieci. Były to na przykład, wielokrotnie powtarzane „Nocne Duszki”, „Piwnica z Niespodzianką” czy „Szopka Mazowiecka”.  Bajki, wiersze i nowe opracowania legend polskich ukazywały się przez lata w bardzo wielu antologiach, typu „Błękitne Dobranocki”, „Wędrówka przez Słówka”, „Bajki do poduszki, polscy autorzy”. W zakresie antologii współpracuje z wieloma wydawnictwami – po kilka pozycji wydały Wydawnictwa Philip Wilson, Papilon, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA i wiele innych. Były to ogromne, wielokrotnie wznawiane, nakłady.

Własne tomy bajek i wierszy to na przykład: „Bajki, których jeszcze nie znacie”, „Nocne Duszki i inne bajki”, „Bajki i wiersze na cztery pory roku”, „Spełnione marzenia”. „Sekret czarnego łabędzia”, „Tajemnica starej wieży”. Cykl „Klara, królewna baletnica” wydało Wydawnictwo Publicat. Książki te dostępne były w księgarniach całej Polski, MPiK-ach i sprzedaży internetowej. Obecnie nakłady są całkowicie wyczerpane.
W najbliższym czasie planowane jest wznowienie kilku dawnych tytułów oraz premierowe wydanie powieści dla młodzieży pt. „Chłopak z suchą głową”.

Jako aktorka posiada szczególnie bogaty repertuar poetycki dla dzieci i dorosłych i wykonuje wiele monodramów poetycko-muzycznych, według własnych scenariuszy, np. „Między mną a tobą”, „Ziarna pamięci”, „Przed zapaleniem choinki”, „Piękne Dziewczyny” i wiele innych. Występuję z nimi w Warszawie i w całej Polsce.

Laura Łącz od kilkudziesięciu lat jest członkiem zwyczajnym ZAiKS i ZASP.