04.07. 2023
Jak mnie widzisz… Jaką rolę odgrywa kolekcjoner w życiu artysty?
Marta Kołodziej

Laureatka V edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej i zwyciężczyni Nagrody Publiczności.

Artystka malarka rodem z Nowego Sącza, aktywna na terenie Francji (była radną do spraw kultury w mieście Verneuil sur Avre) . Jej barwne obrazy mieszczą się w kategoriach sztuki naiwnej i fantastycznej. Określa swoją sztukę jako surrealizm magiczny charakterystyczny dla przełomu dwudziestego wieku. Wystawiała w Muzeum Ningbo w Chinach, współpracowała z Fundacją Blak Cafe w Guadalajara (Meksyk), brała udział w Art en Capital w Grand Palais (Paryż). Miała wystawę w Muzeum Polskim w Raperswil (Szwajcaria).

Jej prace gościły także na wystawach w: Rumunii, Niemczech, Belgii, Finlandii, Danii, Hiszpanii i Kanadzie. W roku 2022 miała dwie indywidualne wystawy: 18 marca – 19 czerwca Muzeum Nikifora Krynica, 24 czerwca – 30 września Stacja Nowa Gdynia Zgierz. Ponadto poza granicami Polski realizowała wystawę i warsztaty artystyczne we współpracy z Akademią Muzyczną z Basel w Beatenberg (Szwajcaria) oraz wystawę stałą w Meiringen (Szwajcaria).
Ryszard Kruk

Kolekcjoner zakochany w Sądecczyźnie. Urodzony w Krakowie w roku 1950. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku doprowadzając do jego otwarcia w roku 1989. W 1991 został wiceprezesem Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, ustanowionego przez Kongres USA. W roku 2005 został dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od roku 2010 aż do emerytury był starszym doradcą w funduszu inwestycyjnym Enterprise Investors.

Harcmistrz, członek kapituły Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego, współinicjator konkursu na najlepszą książkę historyczną „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego oraz rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Kierował Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny, które zrealizowało program stypendialny dla młodzieży z Muszyny, Krynicy i Żegiestowa. Pod patronatem Stowarzyszenia ukazało się 30 roczników „Almanachu Muszyny” pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk. Organizator wystaw w oparciu o własne zbiory, w tym „Kraków Kruków” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, wystawy w 75. rocznicę wizyty następczyni tronu niderlandzkiego w Krynicy „O wizycie która zakołysała Krynicą” oraz wystawy „100 kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości” w Muszynie. Redaktor portalu www.kolekcjonerstwo.pl

Jeśli dobre wiatry, podczas wakacyjnych wędrówek, skierują Was na południe Polski, koniecznie w Nowym Sączu zajrzyjcie do Małej Galerii, aby zobaczyć wystawę prac Martha Kołodziej  “UROCZYSKO”. Marta pozwoliła mi wpisać do katalogu mój komentarz do jej obrazów. Ciekaw jestem Waszej opinii.

Dla mnie  “OBRAZY MARTY SĄ OPOWIEŚCIĄ!”

Patrzę na dzieła Marty przez okulary kolekcjonera. Chcemy czy nie chcemy, nasze życie staje się opowieścią opartą na kolekcjonowaniu kontaktów z innymi ludźmi, a także faktów i przedmiotów, które odciskają się na dobre i na złe na naszej drodze. Jednym z takich faktów – łączących ludzi i przedmioty – są wystawy.

Marta w swym bogatym życiu, opartym o kilka ojczyzn: Polskę, Francję i Szwajcarię, ale chyba dla niej najważniejszą Małą Ojczyznę, czyli Sądecczyznę, kolekcjonuje doświadczenia, by budować z nich opowieści na obrazach. Idzie zatem szlakiem wytyczonym przez noblistę Orhana Pamuka. Zgodnie z jego poglądem kolekcjonowanie to opowieść.

Szukam i znajduję w obrazach Marty opowieści. Pozorny nieład postaci, przedmiotów i kolorów jest tylko złudzeniem. Jeśli nadal widzicie nieład zamiast ładu, zerknijcie na obrazy z perspektywy zbudowania opowieści, z tego, co Marta przeniosła na płótno. Zderzcie Waszą opowieść z opowieściami odczytanymi przez innych gości wystawy. Otworzy Wam to oczy na nowe kontakty i doznania.

Nie jest przypadkiem, że w roku wystawy w nowosądeckiej „Małej Galerii”, Marta uhonorowana została miejscem w finale i Nagrodą Publiczności w Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Program zaadresowany jest do Sądeczanek i Sądeczan, których sukcesy docenione zostały także poza Sądecczyzną, a w wypadku Marty obiegły świat.

 

Ryszard Kruk