25.09. 1998
Waldemar Świerzy

25.09.1998

Nowosądecka Mała Galeria

Waldemar Świerzy

Artysta urodził się w 1931 roku w Katowicach. Studiował w katolickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1952 roku.

Współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Uczeń Rafała Pomorskiego i Józefa Mroszczaka. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż), The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w São Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Współpracował z miesięcznikiem „Ty i Ja”. Oprócz plakatów tworzył znaczki pocztowe, ilustracje do książek, a także okładki płyt i czasopism.

W latach 70. poświęcił się podróżom w celu propagowania nauki o plakacie. Odwiedził Meksyk, Hawanę i Berlin Zachodni. Jego plakaty można zobaczyć m.in. w Warszawie, Poznaniu, Amsterdamie, Londynie, Petersburgu i Berlinie. W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artysta zmarł 27 listopada 2013 roku w Warszawie.