14.03. 2024
Ryszard Miłek – 40-lecie twórczości

Ryszard Miłek urodził się w 1955 r. w Gródku nad Dunajcem. Jest polskim malarzem pastelistą. Ukończył historię sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiele lat pracował jako wykładowca historii sztuki i plastyki w szkołach różnych stopni. Kierował galeriami, był kierownikiem Małej Galerii w Nowym Sączu, prezesem Fundacji Pro Art, sekretarzem i członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, autorem tekstów z zakresu krytyki artystycznej. Artysta organizował i prowadził malarskie plenery i warsztaty artystyczne.

Pierwsza wystawa prac Ryszarda Miłka odbyła się w 1987 r. w Nowym Sączu. Przez następne ponad 35 lat artysta prezentował swoją twórczość na ponad 150 wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (SPP), członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) oraz członkiem honorowym Pastel Society of America NY. Ryszard Miłek był kuratorem słynnej wystawy prac Józefa Czapskiego w BWA w Nowym Sączu (1991) oraz wystawy Nejada – wybitnego tureckiego abstrakcjonisty.

Ważnym momentem w karierze artystycznej Ryszarda Miłka była I Nagroda na I Biennale Pasteli (1996) w Nowym Sączu, po niej przyszły kolejne sukcesy i nagrody.

 

Twórczość Ryszarda Miłka wsparła liczne akcje charytatywne, takie jak „Chcę pomagać”, „Bliźniemu swemu”, „Ziarnko gorczycy”, „Sursum corda”, „Stowarzyszenie rodzicielstwa zastępczego „Betlejem” oraz dziesiątki indywidualnych wydarzeń pomagających potrzebującym. Jego dzieła znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Australii i Watykanie.

Utytułowany Tarczą Herbową „Zasłużony dla miasta Nowego Sącza”, za promowanie Nowego Sącza otrzymał także honorowe członkostwo Stowarzyszenia „Dla Miasta”.

Ryszard Miłek mieszka i tworzy w ukochanym przez niego Nowym Sączu, uprawia malarstwo głównie pastelowe, także akryl, wcześniej także olej, rysunek, akwarela.