07.02. 2024
Lśnieniem przywołane – fotografia

Projekt “LŚNIENIEM PRZYWOŁANE” wprowadza nas w świat literackiej i wizualnej gry. Zdjęcia stanowią dialog pomiędzy pięknem słowa, a mocą obrazu. Fragmenty prozy Zygmunta Haupta stają się punktem wyjścia do tworzenia unikalnych opowieści wizualnych, oddających głęboką treść, wydobywając z niej emocje, klimat oraz duchową refleksję. Każda fotografia jest swoistym odczytaniem tekstu literackiego. Dzięki delikatnemu światłu, ukrytym detalom oraz wyrazistym kontrastom obrazów jesteśmy prowadzeni w przestrzeń interpretacji, gdzie widz ma możliwość zanurzenia się w znaczeniach i atmosferach. Te obrazy pozwalają spojrzeć na tekst z nowej perspektywy, odkryć nowe aspekty fabuły oraz docenić wielowarstwowość słów.

Prezentacja stanowi wyjątkową okazję, by przenieść się od słowa do obrazu, podążając zmysłami ścieżkami literackimi. Ta wystawa łączy różne formy wyrażenia artystycznego, dowodząc, że literatura i fotografia, mimo różnic w formach, mają zdolność poruszenia zmysłów w sposób niezwykle zbliżony. Projekt pobudza naszą wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, w jaki sposób słowa Haupta przekształcają się w obrazy. Jest to próba odpowiedzi na pytanie: Jak można uchwycić magię literatury w kadrze fotografii? Te fotografie to nie tylko obrazy; to interpretacje, to rozmowy między obrazem, a słowem.

Natalia Pacana-Roman – najlepiej czuje się w fotografii krajobrazowej, sięga także po tematy lokalne, związane z krajobrazem kulturowym regionu, w którym mieszka. Od blisko dekady aparat towarzyszy jej w poszukiwaniu „złotej godziny”, malowniczych mgieł, kolorowych wschodów i zachodów słońca, a także ciekawych osobowości czy wydarzeń. Swoją twórczością najczęściej dzieli się w Internecie – autorka niecodziennika fotograficznego Gorlickie Pejzaże, a także albumu o tej samej nazwie. Połowa duetu fotograficznego Beskid Bliski.

Arek Kapłon – malarz, miłośnik fotografii i grafiki komputerowej. Współzałożyciel grupy artystycznej ARH-, gdzie razem z kreatywnymi duszami tworzył prawdziwą magię kina. W jego fascynujących poszukiwaniach artystycznych inspiracja płynie z codziennych cudów, jakie tkwią w zwykłych rzeczach: kształtach, figurach i formach, które spotyka na ulicach, ścianach, szyldach, plakatach i wszędzie tam, gdzie kultura popularna zostawia swoje ślady. W jego dziełach można dostrzec fascynujący taniec pomiędzy abstrakcyjnymi kształtami i postaciami. Te elementy wzajemnie się przenikają, tworząc nieustannie zmieniającą się rzeczywistość. Jego niepowtarzalne prace zdobią wiele prywatnych kolekcji, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uwielbia dobrą literaturę i trudną muzykę.

Teodor Włosek – fotograf amator. Od ponad 10 lat fotografuje cyfrowo i analogowo. Lubi i tworzy portrety, reportaże i kreację. Jest fanem Beskidu Niskiego, dobrej architektury, lokalnych społeczności i małych miast. Druga połowa duetu fotograficznego Beskid Bliski.