16.10. 1998
Jolanta Owidzka

16.10.1998

Nowosądecka Mała Galeria

Jolanta Owidzka

Jolanta Owidzka urodziła się 1 lutego 1927 roku w Radomiu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie na wydziale tkactwa, pod kierunkiem prof. Stefana Gałkowskiego i prof. Tadeusza Kantora na Wydziale Malarstwa.

Studia kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczęszczając na zajęcia na Wydziale Tkaniny u prof. Eleonory Plutyńskiej i prof. Mieczysława Szymańskiego, a także na zajęcia z zakresu malarstwa u prof. Marka Włodarskiego. Dyplom obroniła w 1952 u prof. Eleonory Plutyńskiej.

W 1960 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artystki  i jest uznawana (obok wystawy Magdaleny Abakanowicz w tym samym roku) za moment przełomowy dla miejsca tkaniny artystycznej w polskiej sztuce współczesnej. Jolanta Owidzka zaprezentowała dywany strzyżone typu Rij, a także kilimy i tkaniny nicielnicowe. Irena Huml uznała tę wystawę za zapowiedź polskiej szkoły tkaniny, o której zaczęto mówić na podstawie sukcesów odniesionych przez polską reprezentację na pierwszych edycjach Biennale Tkaniny Artystycznej w Lozannie.

Prace Jolanty Owidzkiej znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Kanadzie, i wielu krajach Europy, a także w prywatnych i publicznych kolekcjach w krajach Ameryki Południowej i Azji.

Artystka zmarła 25 marca 2020 roku w Warszawie.