11.10. 1994
Jerzy Harasymowicz

1994.10.11

MAŁA GALERIA MOK

Jerzy Harasymowicz

Jerzy Tadeusz Harasymowicz – poeta Pokolenia ’56, założyciel grup poetyckich Muszyna i Barbarus.

Artysta urodził się 14 lipca 1933 roku w Puławach. Był pierwszym dzieckiem małżeństwa Ireny Danuty -z domu Grzelewskiej i Stanisława Harasymowów (dopiero w 1947 r. nazwisko zostało zmienione na „Harasymowicz”).

Jerzy Harasymowicz uczył się w Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, następnie Liceum Leśnego w Limanowej, z którego zaliczył właściwie tylko roczne praktyki w Muszynie, od których zaczynało się wówczas szkolenie leśników. Po dwóch miesiącach pierwszej klasy porzucił Liceum Leśne i mieszkał przez jakiś czas w Muszynie, która zafascynowała go już podczas praktyk i stała się miejscem eksploracji poetyckich autora Powrotu do kraju łagodności.

Debiutował na ramach prasy 1 sierpnia 1953 r. w „Echu Tygodnia”, sobotnim dodatku do „Gazety Krakowskiej”. Kolejne wiersze opublikowane zostały tydzień później w tygodniku „Życie Literackie”, gdzie dwa lata później, w grudniu 1955 r. miała miejsce Prapremiera pięciu poetów.

 

Za życia Jerzego Harasymowicza ukazało się 59 książek z jego wierszami. 39 z nich to osobne tomiki, resztę stanowi 7 wznowień, 6 wyborów oraz 7 zbiorów tematycznych, na które składały się w większości wiersze drukowane już w poprzednich publikacjach oraz kilka lub kilkanaście nowych utworów. Harasymowicz był inicjatorem lub opiekunem kilku grup poetyckich: MuszynaBarbarus oraz Tylicz. Zdobył wiele nagród, m.in. Nagrody im. Stanisława Piętaka, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, głównej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.

Jerzy Harasymowicz zmarł 21 sierpnia 1999 roku w swoim mieszkaniu.

 

Wieczór z poetą odbył się 11 października 1994 roku w Małej Galerii MOK przy ulicy Jagiellońskiej 76, w ramach II Małego Festiwalu Form Artystycznych.