03.10. 2000
Jan Kanty Pawluśkiewicz

03.10.2000

Nowosądecka Mała Galeria

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Artysta urodził się 13 października 1942 roku. Uczęszczał do średniej szkoły muzycznej ale studia ukończył na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Współzałożyciel kabaretu “Anawa”. Występował jako członek zespołu muzycznego o tej samej nazwie, z którym nagrał kilka płyt z własnymi kompozycjami. Jego piosenki były wielokrotnie nagradzane na Festiwalach Piosenki Studenckiej i Krajowych Festiwalach Piosenki w Opolu. Przez wiele lat związany był ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami.

Jan Kanty Pawluśkiewicz komponował muzykę do filmów pełnometrażowych dla takich reżyserów jak: Feliks Falk, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Kazimierz Kutz. Jest laureatem nagród za muzykę filmową: Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku za muzykę do obrazu Kazimierza Kutza “Zawrócony”. Jest również twórcą monumentalnych dzieł symfonicznych: “Nieszpory Ludźmierskie” do słów Leszka A. Moczulskiego, “Harfy Papuszy” do wierszy Romskiej poetki oraz Oratorium “Droga, życie miłość – o męce i zmartwychwstaniu Pana.”