21.10. 1993
Bogusław Morka – “Czar opery”

21.10.1993

Mała Galeria BWA

Bogusław Morka – “Czar Opery”

Obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym, pełnym blasku brzmieniu – uważany jest przez znawców tej sztuki za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego Bel canta.

Bogusław Morka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Już na trzecim roku studiów zaproponowano mu współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie.

W 1984 roku zadebiutował partią Artura w “Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego, a w dwa lata później dostał wspaniałą szansę zaśpiewania głównej partii tenorowej Kazimierza w operze “Hrabina” – Stanisława Moniuszki. Wkrótce spełniło się jego marzenie – zaśpiewał partię Alfreda w “Traviacie” i Pinkertona w “Madame Butterfly”. W 1992 roku Bogusław Morka został zaproszony jako jedyny polski tenor do udziału w koncercie “Serce za Serce” u profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, gdzie bohaterem tego wieczoru był wielki tenor Placido Domingo, z którym zaśpiewał duet Macduffa i Malcolma z opery “Macbeth” G. Verdiego.

Ogromną popularność Bogusław Morka zdobył także jako wspaniały odtwórca kilku świetnych premier operetkowych na scenie Teatru Muzycznego “Roma” w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w “Baronie Cygańskim” – J. Straussa, “Księżniczce Czardasza” – E. Kalmana oraz “Ptaszniku z Tyrolu” – C. Zellera.

źródło : https://www.boguslawmorka.pl/