23.04. 2021
Agata Urbańska-Krasowska

23.04.2021

Nowosądecka Mała Galeria

Agata Urbańska-Krasowska

Na wystawie można było zobaczyć najnowsze rzeźby oraz malarstwo Agaty Urbańskiej-Krasowskiej. Z powodu remontu w Małej Galerii wystawa odbyła się w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Agata Urbańska-Krasowska w swoich pracach pokazuje własny, baśniowy świat zamieszkały przez postacie o dość charakterystycznym wyglądzie. Uproszczone, syntetyczne w swojej formie sylwetki z wyraźnie zaznaczonym konturem nosa i na wpół przymkniętymi powiekami tworzą odrealniony świat. W swojej prostocie emanują emocjami, które artystka zaczerpnęła z otoczenia i chce nimi podzielić się z odbiorcą. Zarówno rzeźby jak i obrazy przenoszą nas w dziecięcy świat bajek pięknie ilustrowanych wyjątkowymi postaciami o obłych kształtach i miłym choć często zmęczonym spojrzeniu.

Rzeźby Agaty Urbańskiej – Krasowskiej to najczęściej połączenie drewna i ceramiki szkliwionej i malowanej angobami. Ponad te ograniczone do minimum środki wyrazu artystka stawia idee, którą chce przekazać. Do niemal każdej rzeźby formuję, krótki opis, który ma naprowadzić odbiorcę. Człowiek w świecie Agaty Urbańskiej – Krasowskiej to postacie przefiltrowane przez jej osobę, gdzie twarz a właściwie jej wyraz jest najważniejszy. To w twarzy zaleźć możemy najistotniejsze emocje – radość, złość, przemijanie, przywiązanie.

Agata Urbańska – Krasowska lubi eksperymentować zarówno z warsztatem jak i z materiałem. Tematem przewodnim jej dzieł jest człowiek, ale jak sama artystka mówi –  ogromną inspiracją jest dla niej natura. Widać to szczególnie w pracach zaprezentowanych w sali kameralnej. To kolekcja rzeźb wykonanych z drewna w których artystka wykorzystała elementy metalowe. Materiał który artystka używa najczęściej pochodzi ze złomu lub śmietnika, jest to rzecz już nikomu niepotrzebna a dla artystki bardzo często staje się siłą sprawczą prowokującą do realizacji dzieła.   Dla Agaty Urbańskiej – Krasowskiej to bardzo  istotne aby odczuwać impuls twórczy, to właśnie rzeczy „przygarnięte” stają się owym impulsem i same artystkę naprowadzają na efekt końcowy, który bardzo często zaskakuję.

Agata Urbańska edukacje zaczęła od liceum plastycznego w Bydgoszczy w 1995 r. Swoim dyplomem szkolnym zajęła drugie miejsce na ogólnopolskim przeglądzie dyplomów liceów sztuk plastycznych w BWA w Bydgoszczy. Następnie studiowała na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych – kierunek grafika warsztatowa. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom z litografii i aneks z malarstwa. W trakcie studiów została wyróżniona nagrodą prof. Ryszarda Krzywki w dyscyplinie grafika. Jej dyplom wziął udział w wystawie najlepszych dyplomów artystycznych w Krakowie. Po obronie została zaproszona do udziału w V Międzynarodowym Triennale Grafiki „Kolor w Grafice” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Stamtąd wysłano jej prace na wystawę polskiej grafiki w Salonikach w Grecji. Agata Urbańska-Krasowska w trakcie studiów rozpoczęła drugi kierunek – grafika projektowa (dyplom obroniła w 2007 r.). W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne. Następnie odbyła kurs ceramiki artystycznej I i II stopnia w pracowni Pani Ady Wituckiej w Bydgoszczy.

Agata Urbańska – Krasowska jest artystką, która w swojej twórczości zapisuje  to co w sztuce najważniejsze – przekaz, wzbogacając swoje dzieła o świetny warsztat wypracowany podczas studiów na Uniwersytecie. Malarstwo oraz rzeźby Agaty Urbańskiej – Krasowskiej zaskakują oryginalną kolorystyką, baśniową treścią, a także  tytułami – stanowiącymi niejako opis dzieła. Te prace podnoszą na duchu i prowokują do uśmiechu.